Szlak pieszy "Okrężny" - Elbląg: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Bibliografia)
Linia 32: Linia 32:
 
1. http://www.szlaki.mazury.pl; 2. Elbląska Bażantarnia, red. J. Zaskiewicz, Elbląg 1995.
 
1. http://www.szlaki.mazury.pl; 2. Elbląska Bażantarnia, red. J. Zaskiewicz, Elbląg 1995.
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria:Szlaki turystyczne]] [[Kategoria:Szlaki piesze]]<br />
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria:Szlaki turystyczne]] [[Kategoria:Szlaki piesze]] [[Kategoria:Miasto Elbląg]]<br />

Wersja z 14:00, 7 lut 2014

„Okrężny”

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Numer WM-2001-n
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 10 km
Typ szlak pieszy

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

„Okrężny” – szlak pieszy niebieski

Trasa

Elbląg (Bażantarnia): Restauracja Myśliwska - Góra Jagiellońska - Parasol - Góra Ludowa - Mostek Elewów - Urwisko Krystyny - Rzeka Kumielka - Restauracja Myśliwska

Opis

Srebrny Potok, Bażantarnia
Park Bażantarnia, Restauracja "Myśliwska"
Bażantarnia

Szlak niebieski w całości przebiega przez elbląski las Bażantarnia tworząc pętlę o długości 10 km na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Ze względu na charakterystykę terenu oraz na stopień trudności, podzielony został na dwa odcinki: leśny i górski. Bażantarnia jest miejscem wypoczynkowym istniejącym już od XVIII w. W XIX wieku były królewski konsul w Rosji August Abbeg przebudował dwór w zajazd. W otaczającym parku wytyczono aleje i tarasy. Organizowano zawody strzeleckie, koncerty muzyczne i przedstawienia w muszli koncertowej. Restauracja Myśliwska jest węzłem szlaków. Oprócz szlaku niebieskiego rozpoczynają się tu także szlaki: żółty, zielony - "Ścieżka Jaszczurek", szlak „Żółta Stopa” oraz przebiega szlak czerwony Kopernikowski. Obok restauracji znajdują się: pomnik przyrody (stary dąb), muszka koncertowa oraz tablica turystyczno-informacyjna. Przemierzając szlak mijamy kolejne punkty: stok Góry Bukowej (131 m n.p.m.), wchodzimy na szczyt Góry Jagiellońskiej, gdzie możemy podziwiać panoramę najbliższej okolicy Bażantarni oraz meandry płynącego w dole Srebrnego Potoku (rz. Kumielki). Zejście z góry jest strome, porośnięte są bukami. Dalej dochodzimy do polanki z zadaszeniem, tzw. „Parasolu”. Od tego miejsca zaczyna się odcinek „górski” szlaku niebieskiego. Dochodzimy do wzniesienia zwanego Górą Ludową (108 m n.p.m.) i dalej do Góry Sowiej (95 m. n.p.m.), zwanej także „Świątynią Dumania”. Rozpościera się tu widok na wzgórze Czarci Jar (133 m. n.p.m.). Schodząc w dół przekraczamy mostek Elfów i dochodzimy na skraj "Urwiska Krystyny". Stąd szlak biegnie wzdłóż rz. Kumili do Restauracji Myśliwskiej.

Bibliografia

1. http://www.szlaki.mazury.pl; 2. Elbląska Bażantarnia, red. J. Zaskiewicz, Elbląg 1995.