Szlak pieszy Grunwald - Olsztynek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (MałgorzataHoch przeniósł stronę Grunwald - Olsztynek do Szlak pieszy Grunwald - Olsztynek)
(Brak różnic)

Wersja z 13:10, 7 lut 2014


Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Grunwald
Koniec Olsztynek
Numer WM 2051-z
Kolor znakowania zielony Zielony.gif
Długość 20 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko - Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Trasa

Grunwald pole bitwy – Stębark - Królikowo - Olsztynek PKP

Opis

Stębark - dawny kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny p.w. Św. Trójcy
Pole bitwy pod Grunwaldem
Plik:Zamek w Olsztynku.jpg
Zamek krzyżacki w Olsztynku, obecnie szkoła

Szlak zaczyna się w pobliżu pól Grunwaldu. Jest to węzeł szlaków pieszych. Oprócz szlaku czerwonego, swój początek mają tutaj: szlak czerwony do Bądzyna, czarny do Kurzętnika oraz szlak niebieski do Waplewa lub Samborowa. Na polach grunwaldzkich doszło do bitwy pomiędzy połączonymi siłami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego a elitą wojsk Zakonu Krzyżackego wspartą przez ciężkozbrojne rycerstwo z całej Europy Zachodniej. Miażdżące zwycięstwo wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i przeszło do historii jako jedno z najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego. W 550. rocznicę bitwy odsłonięto tu Grunwaldzki Pomnik (Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego), składający się z 3 części: granitowego obelisku, jedenastu 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi, amfiteatru z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, salą kinową i mapą plastyczną z kolorowych kamieni, pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą. Na polu bitwy znajdują się również: ruiny kaplicy pobitewnej, pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zburzonego przez hitlerowców w 1939, Kamień Jungingena, Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy z ZHP w 1959. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem mieści się we wsi Stębark dokąd prowadzi szlak. Stębark znany jest również z bitwy pod Tannenbergiem z 26-30 sierpnia 1914 roku pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi, w lokalnej szkole mieściła się kwatera dowódcy generała Paula von Hindenburga i jego sztabu. Można tu zobaczyć kościół barokowy pw. Świętej Trójcy z końca XVII wieku, przebudowany w wieku XVIII i rozbudowany w 1909 roku. Wieża kościelna jest drewniana, ołtarz barokowy z 1681 roku. Kolejny punkt na szlaku to miejscowość Królikowo. Za wsią znajduje się pomnik na miejscu byłego obozu jenieckiego. W latach 1938-1945 znajdował się tu wielki hitlerowski obóz jeniecki Stalag 1B Hohenstein, w którym przebywało około 650 000 jeńców wojennych różnych narodowości. W pobliskiej Sudwie znajduje się cmentarz 55 000 jeńców, którzy zginęli w tym obozie. Dalej szlak prowadzi do Olsztynka. Zabytkami godnymi uwagi są tu: gotycki kościół z XIV wieku i pozostałości murów miejskich z basztami z XV w. (budowane po 1415 roku), a przede wszystkim zamek krzyżacki. Wartym uwagi jest też układ urbanistyczny Starego Miasta, oraz pojedyncze domy z początku XX wieku. W mieście znajduje się skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny.

Bibliografia

1. Bałdowski J., Grunwald i okolice - przewodnik turystyczny, Warszawa 1986; 2. Darmochwał T., Rumiński M. J., Warmia Mazury, przewodnik, Białystok 1996; 3. Ostróda. Z dziejów miasta i okolic. Pojezierze, Olsztyn 1976; 4. Kuźniewski B., Olsztynek. Miasto i gmina, Olsztynek 2007; 5. Toeppen M., Historia okręgu i miasta Olsztynka, Dąbrówno 2004; 6. www.szlaki.mazury.pl; 7. www.jezioro.com.pl