Szlak pieszy Iława - Siemiany

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Iława
Koniec Siemiany
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 24.8 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Trasa

Iława/Dworzec PKP ul. Dworcowa - Siemiany

Opis

Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie
Noegotycki dworzec kolejowy w Iławie
Jezioro Jeziorak


Malowniczy szlak pieszy prowadzi z miasta Iława lasami wzdłuż brzegu Jeziora Jeziorak, do wsi letniskowej Siemiany. W większości przebiega przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Szlak zaczyna się przy neogotyckim dworcu kolejowym na ul. Dworcowej i początkowo biegnie razem ze szlakiem zielonym Szlakiem Napoleoński. Iława jest ośrodkiem wypoczynkowym, sportowym i turystycznym. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Znajdują siętu liczne zabytki. Napewno warto obejrzeć gotycki kościół Przemienienia Pańskiego na Starym Mieście, Cerkiew św. Jana Apostoł, neobarokowy ratusz, liczne kamenice.
Z Iławy szlak wiedzie wzdłuż zachodniego brzegu Jezioraka - najdłuższe oraz szóste pod względem powierzchni jeziorem w Polsce i trzecie, co do wielkości jezioro w województwie. Ma 27 km długości oraz około 32 km kwadratowe powierzchni. Największa głębokość to 12 m. Na jeziorze jest 16 wysp w tym największa to Wielka Żuława i Wielki Bukowiec. Prawie całe jezioro leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i połączone jest z Kanałem Elbląskim. Dochodzimy do zatoki Widłągi, a dalej wędrujemy ścieżkami leśnymi.
Szlak kończy się na drugim przystanku PKS we wsi Siemiany. Miejscowość turystyczna, latem wieś odwiedza tysiące turystów, którzy mają tu bogate zaplecze noclegowo-rekreacyjne. Siemiany są główną po Iławie przystanią dla żeglarzy. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XVIII wieku. Naprzeciw wsi widoczne wyspy Lipowy Ostrów i Bukowiec, która jest połączona groblą ze wsią Wieprz.

Bibliografia

1. http://www.jezioro.com.pl/szlaki/zobacz_szlak.html?id=29; 2. http://www.szlaki.mazury.pl;