Szlak pieszy Nowe Miasto Lubawskie – Radomno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Czerowny szlak pieszy Nowe miasto Lubawskie - Radomno

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Nowe Miasto Lubawskie
Koniec Radomno
Numer WM-2056-c
Kolor znakowania czerwony Czerwony.gif
Długość 13 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Czerowny szlak pieszy Nowe miasto Lubawskie - Radomno

Trasa

Nowe Miasto Lubawskie - Nawra - Chrośle- Radomno PKS

Opis

Kościół p.w. Św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim
Radomno - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z cmentarzem przykościelnym

Jest to pieszy szlak łączący Nowe Miasto Lubawskie z żółtym pieszym szlakiem prowadzącym z Brodnickiego Parku Krajobrazowego do Iławy i dalej do Samborowa. Szlak rozpoczyna się w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie można zobaczyć kilka ciekawych zabytków, fragmenty murów obronnych i dwie bramy miejskie z XIV wieku. W Bramie Brodnickiej muzeum regionalne. Nad miastem dominuje kościół farny św.Tomasza Apostoła. Gotycka budowla typu bazylikowego powstała w I poł. XIV wieku, wewnątrz renesansowy grobowiec Mikołaja Działyńskiego, średniowieczna płyta nagrobna Kuno von Liebensteina. Mijamy kolejne wsie i docieramy do końca szlaku - Radomna. Na terenie miejscowości znajdują się następujące zabytki: zespół dworski wraz z zabudowaniami gospodarczymi z XIX w., kościół parafialny z początku XX w., XIX-wieczny cmentarz, dworzec kolejowy z początku XX w., chałupa murowana z czerwonej cegły, kryta strzechą i most drewniany.

Bibliografia

1. www.szlaki.mazury.pl; 2. Nowe Miasto. Z dziejów miasta i powiatu, pod red. Zbigniewa Witkowskiego, Olsztyn 1963; 3. Gmina Nowe Miasto Lubawskie. Przewodnik krajoznawczy, Toruń 1997