Szlak pieszy Ostróda - śluza Mała Ruś - Piławki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 24: Linia 24:
 
== Opis ==
 
== Opis ==
 
[[Plik:las.jpg|300px|left|thumb|Las Miejski w Olsztynie]]
 
[[Plik:las.jpg|300px|left|thumb|Las Miejski w Olsztynie]]
Szlak rozpoczyna się w [[Ostróda|Ostródzie]]. Można tu zwiedzić [[zamek krzyżacki w Ostródzie|zamek krzyżacki]], kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętrzej Maryi Panny - neogotycki z 1856- 75 a w nim gotycka Pieta z końca XIV w, kościół metodystów (dawniej ewangelicko-augsburski) z 1907, kamieniczki i domy z XIX i pocz. XX w. Szlak prowadzi przez podmiejskie osiedle, na końcu którego dochodzimy do śluzy „Mała Ruś”, można tędy przepłynąć z [[jezioro Pauzeńskie|Jeziora Pauzeńskiego]] kanałem Ostródzkim do jeziora Szeląg Wielki a nim do Starych Jabłonek. Śluza podnosi i opuszcza statki na wysokość 1,4 m i jest częścią systemu kanału Ostróda-Elbląg. Za wioską Ruś przekraczamy rzeczkę Szelążnicę, która przez 5 km swojego biegu pokonuje ta samą różnicę poziomów co śluza mała Ruś, przez co bardzo lubią ją kajakarze. Po przekroczeniu szosy przy ośrodku wypoczynkowym w Kaczorach wchodzimy w las, a tam wkrótce ukazują się małe zarastające jeziorka przecudnej urody. Jest tu bardzo cicho, ponieważ przebiegająca nieopodal trasa E-7 jest za górką, idziemy nasłonecznionym wschodnim brzegiem. Warto tu się zatrzymać na piknik – pamiętajmy jednak by wszystkie śmieci zabrać ze sobą. Na koniec dochodzimy do Piławek, gdzie po drugiej stronie szosy, którą ostrożnie przekraczamy, w restauracji „Przystanek Piławki” możemy napić się kawy lub coś zjeść. Wracamy niestety busem relacji Miłomłyn-Ostróda lub przedłużamy sobie wycieczkę wracając do Ostródy szlakiem niebieskim. Obydwa szlaki razem są świetną propozycją na wycieczkę rowerową.
+
Szlak rozpoczyna się w [[Ostróda|Ostródzie]]. Można tu zwiedzić [[zamek krzyżacki w Ostródzie|zamek krzyżacki]], kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętrzej Maryi Panny - neogotycki z 1856- 75 a w nim gotycka Pieta z końca XIV w, kościół metodystów (dawniej ewangelicko-augsburski) z 1907, kamieniczki i domy z XIX i pocz. XX w. Szlak prowadzi przez podmiejskie osiedle, na końcu którego dochodzimy do śluzy „Mała Ruś”, można tędy przepłynąć z [[jezioro Pauzeńskie|Jeziora Pauzeńskiego]] kanałem Ostródzkim do jeziora [[Szeląg Wielki]] a nim do [[Stare Jabłonki|Starych Jabłonek]]. Śluza podnosi i opuszcza statki na wysokość 1,4 m i jest częścią systemu [[kanał Elbląski|kanału Ostróda-Elbląg]]. Za wioską Ruś przekraczamy rzeczkę Szelążnicę. Po przekroczeniu szosy przy ośrodku wypoczynkowym w Kaczorach wchodzimy w las. Na koniec dochodzimy do Piławek. Do Ostródy można wrócić statkiem.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
1. www.jezioro.com.pl
+
1. www.jezioro.com.pl;
2. www.szlaki.mazury.pl
+
2. www.szlaki.mazury.pl;
 +
3. www.powiat.ostroda.pl
 
<br/>
 
<br/>
 
[[Kategoria:Turystyka]] [[Kategoria:Szlaki turystyczne]] [[Kategoria:Szlaki piesze]]<br />
 
[[Kategoria:Turystyka]] [[Kategoria:Szlaki turystyczne]] [[Kategoria:Szlaki piesze]]<br />

Wersja z 21:56, 6 sty 2014

Ostróda - śluza Mała Ruś - Piławki

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Ostróda
Koniec Piławki
Numer WM-201-z
Kolor znakowania zielony Zielony.gif
Długość 14,5 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Ostróda - śluza Mała Ruś - Piławki

Trasa

Ostróda PKP - centrum miasta - Międzylesie - śluza Mała Ruś - jez. Pauzeńskie - Kaczory (ośrodek wypoczynkowy) - jez. Faltyjańskie - Piławki - Ośrodek PTTK

Opis

Las Miejski w Olsztynie

Szlak rozpoczyna się w Ostródzie. Można tu zwiedzić zamek krzyżacki, kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętrzej Maryi Panny - neogotycki z 1856- 75 a w nim gotycka Pieta z końca XIV w, kościół metodystów (dawniej ewangelicko-augsburski) z 1907, kamieniczki i domy z XIX i pocz. XX w. Szlak prowadzi przez podmiejskie osiedle, na końcu którego dochodzimy do śluzy „Mała Ruś”, można tędy przepłynąć z Jeziora Pauzeńskiego kanałem Ostródzkim do jeziora Szeląg Wielki a nim do Starych Jabłonek. Śluza podnosi i opuszcza statki na wysokość 1,4 m i jest częścią systemu kanału Ostróda-Elbląg. Za wioską Ruś przekraczamy rzeczkę Szelążnicę. Po przekroczeniu szosy przy ośrodku wypoczynkowym w Kaczorach wchodzimy w las. Na koniec dochodzimy do Piławek. Do Ostródy można wrócić statkiem.

Bibliografia

1. www.jezioro.com.pl; 2. www.szlaki.mazury.pl; 3. www.powiat.ostroda.pl