Szlak pieszy Samborowo - Łąkorek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Samborowo
Koniec Łąkorek
Numer [WM-231-y]
Kolor znakowania żółty Zolty.gif
Długość 62.5 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Trasa

Samborowo - Makowo - Iława - Radomno - Łąkorek

Opis

Kościół p.w. Trójcy Przenajświętrzej zbudowany w 1768 roku - Frednowy
Plik:Ratusz.jpg
Ratusz w Iławie
Plik:Markowo.jpg
Park z aleją lipową w Markowie
Kościół filialny pw. Kazimierza Królewicza w Gryźlinach

Samborowo jest największą i najszybciej rozwijającą się wsią w Gminie Ostróda i staje się prężnym ośrodkiem produkcyjno-usługowym i mieszkalnym. Szlak z dworca wiedzie przez zabytkowy most kolejowy nad rzeką Drwęca, która bierze początek niedaleko Pól Grunwaldzkich, płynie przez Ostródę i wpada do jeziora Drwęckiego. W okolicy Samborowa rzeka wypływa z jez. Drwęckiego. Jest to ciekawy szlak kajakowy.
Kolejny punkt na szkalu to wieś Frednowy powstała w średniowieczu z kościołem pochodzącym z 1768 roku z dobudowaną w 1928 roku wieżą. Dalej kierujemy się do Markowa położonego nad jez. Jeziorak z ruinami pałacu Dohnów otczonymi parkiem krajobrazowym ze stawami. Dochodzimy do granic miasta Iławy. Jest to duże centrum turystyczne z dobrą bazą (hotele, ośrodki turystyczne i wypoczynkowe). Miasto ma kilka zabytków wśród nich gotycki kościół Przemienienia Pańskiego z XIV w, neobarokowy ratusz z końca XIX w, domy i kamieniczki z XIX i pocz. XX w, neogotycki dworzec PKP.
Lasem dalej szlak prowadzi do jez. Radomno i wsi Radomno, założona najprawdopodobniej jeszcze przed okresem krzyżackim. We wsi Kościół parafialny pw. Serca Jezusowego, zbudowany w latach 1903-1906, zespół dworski wraz z zabudowaniami gospodarczymi z XIX w., dom mieszkalny – chałupa murowana z czerwonej cegły, kryta strzechą.
Z Rardomna przemieszczamy się do Gryźlin. Znajduje się kościół p.w. św. Wawrzyńca oraz lądowisko (dawne lotnisko wojskowe), z którego startowały samoloty, uczestniczące w nalotach na Polskę (1939). Po II wojnie światowej nie użytkowane, a obecnie reaktywowane. Dalej Skarlin z kościołem pw. św.Bartłomieja z 1330 roku. nad Jez. Skarlińskim. Dochodzimy do końca szlaku we wsi Łąkorek.We wsi pałac z 1901 roku otoczony parkiem z pomnikami przyrody.

Bibliografia

1. http;//www.jezioro.com.pl/szlaki/zobacz_szlak.html?id=29; 2. http://www.szlaki.mazury.pl;