TVP Olsztyn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
TVP Olsztyn

logo TVP Olsztyn
logo TVP Olsztyn
Siedziba TVP S.A. w Warszawie Oddział Terenowy w Olsztynie
ul. Radiowa 24a
10-206 Olsztyn
Data startu 21 lipca 2000 r. - uruchomienie Redakcji Terenowej TVP

1 stycznia 2005 r. - utworzenie Oddziału Terenowego TVP
Właściciel TVP S.A.
Prezes/redaktor naczelny Igor Gumiński [1]
Strona internetowa www.tvp.pl/olsztyn

TVP Olsztyn – ośrodek regionalny TVP S.A., publicznego nadawcy realizującego misję. Oddział specjalizuje się w produkcji audycji telewizyjnych oraz spotów i filmów reklamowych na anteny regionalne i ogólnopolskie oraz form reklamowych przeznaczonych do umieszczenia na stronach internetowych. Oferta programowa to około 20 audycji telewizyjnych: programy informacyjne, publicystyczne, sportowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, turystyczne i kulturalne. Obecnie Oddział w Olsztynie przygotowuje około 5 godzin programu dziennie: w dni powszednie 4,5 godziny, w dni świąteczne i weekendy 5,5 godziny. Siedziba główna mieści się w Olsztynie przy ul. Radiowej 24A. Oddział posiada redakcje terenowe w Elblągu i Ełku. Redakcja posiada analogowy nadajnik naziemny w Olsztynie oraz pięć nadajników cyfrowych w Olsztynie, Elblągu, Iławie, Giżycku i Gołdapi.

Siedziba TVP Olsztyn.
Źródło: Archiwum TVP Olsztyn
Studio TVP Olsztyn
Źródło: Archiwum TVP Olsztyn

Kalendarium

 • 4 lipca 1960 roku uruchomiono w Olsztynie pierwszy nadajnik telewizyjny. Pierwsze programy telewizyjne tworzyli radiowcy z Rozgłośni Polskiego Radia, m.in. Mirosław Tomaszewski, Kazimierz Biniaś, inżynierowie Michał Zalewski i Witold Nowosz. Debiutancki program nadano ze studia urządzonego w budynku Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego leżącego wówczas w podolsztyńskiej wsi Pieczewo (dziś jest to integralna część Olsztyna). Ze względów technicznych studio zostało przeniesione do rozgłośni radiowej przy ulicy Lumumby. Pojawiły się następne programy, jednak na krótko. Zła jakość obrazu przyczyniła się do ich likwidacji[2].
 • Po raz pierwszy logo Telewizji Olsztyn pojawiło się na ekranach około tysiąca telewizorów. 31 grudnia 1961 roku między godziną 12.30 a 13.15 można było obejrzeć program nadawany z olsztyńskiego studia telewizyjnego (pozdrowienia noworoczne sekretarza wojewódzkiego ówczesnej "przewodniej siły narodu")[3].
 • W styczniu 1972 roku powołano punkt korespondencki Telewizji Polskiej, którego siedziba mieściła się w Radiu Olsztyn. W pierwszym składzie znaleźli się: Kazimierz Biniaś, Janusz Resiak, i operator Janusz Ulatowski. Pierwszym szefem redakcji był Kazimierz Biniaś, potem zastąpił go Janusz Resiak.
 • 1 lipca 1973 roku redakcja terenowa stała się Redakcją Programów Telewizyjnych przy Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie.
 • W grudniu 1990 roku trzech dziennikarzy: Wojciech Ogrodziński, Andrzej Wojnach i ówczesny korespondent, a późniejszy dyrektor Oddziału w Gdańsku Bogumił Osiński, postanowiło przygotować na Boże Narodzenie własny program telewizyjny. Kolędy wykonał w nim zespół Czerwony Tulipan[4].
 • W 1997 roku prezes Zarządu Telewizji Ryszard Miazek dzięki usilnym staraniom Bogumiła Osińskiego (pełniącego w tym czasie funkcję dyrektora Ośrodka TVP S.A. w Gdańsku) podjął decyzje o budowie pawilonu redakcyjnego w Olsztynie. Decyzje tę podtrzymał kolejny prezes telewizji Robert Kwiatkowski.
 • Wiosną 2000 roku nastąpił odbiór siedziby telewizji. Budynek o kubaturze prawie 300 m² stanął w sąsiedztwie Radia Olsztyn, na działce wydzierżawionej od rozgłośni.
 • 21 lipca 2000 roku uroczyście uruchomiono Redakcję Terenową TVP w Olsztynie, po raz pierwszy emitowano własną "Panoramę Warmii i Mazur"( przygotowało ją 18 osób), która była nadawana o godz. 8.00 w tzw. rozłącznej sieci programu 2 TVP. Codziennie o stałej porze Dwójka przerywała emisję. W tym czasie programy terenowe za pośrednictwem nadajnika TVP 2 przekazywały aktualności mieszkańcom regionów. Był to pierwszy regularny program informacyjny nadawany z Olsztyna.
 • 28 lutego 2001 roku powołano Warmińsko-Mazurski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Olsztynie, który podlegał Oddziałowi Terenowemu w Gdańsku.
 • 1 stycznia 2005 roku, zgodnie z Ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, utworzono Oddział Terenowy TVP SA w Olsztynie, uniezależniając go tym samym od oddziału gdańskiego.
 • 16 lutego 2009 roku dotychczasowy kierownik oddziału Jarosław Kowalski został dyrektorem oddziału.
 • Od 1 września 2013 roku program TVP Olsztyn jest nadawany na kanale TVP Regionalna.
 • W 2014 roku Olsztyński Oddział Telewizji Polskiej otrzymał II nagrodę w kategorii Najlepszy Program Informacyjny na 21. Przeglądzie i Konkursie Oddziałów Terenowych TVP w Opalenicy. Jury doceniło program "Informacje".

Redaktorzy naczelni

 • Igor Gumiński [5]

Przypisy

 1. http://olsztyn.tvp.pl/17510133/struktura-oddzialu
 2. K. Berent, Historia telewizji po olsztyńsku, "Gazeta Olsztyńska", 25-26 październik 2003, s. 2-3.
 3. A. Laskowska, Oddziaływanie telewizji publicznej na przykładzie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka TVP 3, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn 2004 [praca niepublikowana], s. 23.
 4. tvp.pl [02.11.2014]
 5. http://olsztyn.tvp.pl/17510133/struktura-oddzialu

Bibliografia

tvp.pl [02.11.2014]
Berent K., Historia telewizji po olsztyńsku, "Gazeta Olsztyńska", 25-26 październik 2003.
Laskowska A., Oddziaływanie telewizji publicznej na przykładzie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka TVP3, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn 2004 [praca niepublikowana].
Szydłowska M., Radio i telewizja na Warmii i Mazurach po 1945 roku, "Masovia" 2008, T. 11.
Kropacz-Szydłowska M., Od Ekspozytury Polskiego Radia do Radia Olsztyn S.A., Z dziejów olsztyńskiej radiofonii, Olsztyn 2012.