Tadeusz Polakowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:17, 11 mar 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadeusz Polakowski

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Tadeusz Polakowski
Data i miejsce urodzenia 18 sierpnia 1942, Wilno
Dyscyplina lekkoatletyka

Tadeusz Polakowski (ur. 18 sierpnia 1942 r w Wilnie) – czołowy lekkoatleta regionu Warmii i Mazur przełomu lat 50. i 60. XX w., uczestnik pamiętnych mistrzostw Polski na Stadionie Leśnym w 1960 roku. Reprezentant Polski juniorów, w późniejszym okresie działacz sportowy, prezes Okręgowego Związku Badmintona.

Od lewej stoją T. Polakowski, I. Kluczek, L. Matczuk. Zdjęcie z archiwum Janusza Poryckiego.

Przebieg kariery sportowej

Po wojnie zamieszał w Olsztynie, gdzie ukończył technikum samochodowe. Od najmłodszych lat interesował się sportem. Początkowo uprawiał wiele dyscyplin, lecz ostatecznie w 1955 roku wybrał lekkoatletykę. Najpierw trenował w Zrywie, potem Juvenii Olsztyn. W wyniku porozumienia zawartego między działaczami sportu szkolnego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przeszedł do występującej wówczas w ekstraklasie Gwardii Olsztyn. Był reprezentantem Polski juniorów. Biegał przede wszystkim na dystansie 400 metrów.

Osiągnięcia sportowe

Tadeusz Polakowski został mistrzem Polski juniorów w sztafecie 4x400 m, zdobywał jeszcze w tej konkurencji i w sztafecie szwedzkiej brązowe medale. Wcześniej był wicemistrzem Polski młodzików na 100 metrów. Wywalczył wiele tytułów mistrza województwa, ustanawiał też rekordy okręgu. Był uczestnikiem pamiętnych mistrzostw Polski na Stadionie Leśnym w Olsztynie w 1960 roku, kiedy to Józef Szmidt ustanowił rekord świata w trójskoku (17.03). Polakowski był wówczas członkiem sztafety, która okazała się najlepsza w finale B.

Reprezentował województwo olsztyńskie również w krajowych imprezach narciarskich.

Praca działacza sportowego

Karierę sportową Tadeusza Polakowskiego przerwała ciężka kontuzja, jednak ze sportem nie zerwał. Zainteresował się badmintonem, ale już w roli działacza sportowego. Był prezesem Okręgowego Związku Badmintona.

Ciekawostki

Rodzinne tradycje sportowe kultywowała córka Tadeusza Polakowskiego Anna, która należała do czołowych polskich zawodniczek.

Bibliografia