Tadeusz Wojdat

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 20:48, 18 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Ochrona zdrowia" na "Kategoria: Lekarze i pielęgniarki")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadeusz Jan Wojdat

Data i miejsce urodzenia 5 sierpnia 1924 r.
Michalinów
Zawód lekarz

Wojdat Tadeusz Jan (ur. 5 sierpnia 1924 r. w Michalinowie, woj. lubelskie) – lekarz, specjalista I st. z anatomii patologicznej i II st. z radiologii.

Życiorys

Syn Jana i Bronisławy z d. Hardziejewicz.

Szkoła i wykształcenie

Świadectwo dojrzałości uzyskał 17 listopada 1944 r. po ukończeniu tajnego liceum ogólnokształcącego typu humanistycznego w Nałęczowie. Studiował na Wydziale Lekarskim AM w Gdańsku, gdzie 30 czerwca 1951 r. otrzymał dyplom lekarza.

Praca

W latach 1949–1953 był asystentem Zakładu Anatomii Patologicznej AM w Gdańsku, a w latach 1953–1955 asystentem Zakładu Radiologii AM w Gdańsku.

W 1955 roku przeniósł się do Olsztyna, gdzie do roku 1988 r. sprawował funkcję kierownika Zakładu Radiologii i Anatomii Patologicznej w Szpitalu Kolejowym. Po przejściu na emeryturę w 1988 r. pracował do 1992 r. w Pracowni Radiologicznej WZMP.

Był specjalistą I st. z anatomii patologicznej i II st. z radiologii.

Działalność społeczna, polityczna

Był przewodniczącym Społecznej Rady Lekarskiej przy Miejskim Kole "Zachód" ZBoWiD w Olsztynie dla kombatantów i członkiem Komisji Zdrowia przy Zarządzie Wojewódzkim ZBoWiD w Olsztynie.

Odznaczenia

Został odznaczony m.in.:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • odznaką "Zasłużonym dla Warmii i Mazur"

Bibliografia

Bednarski Zenobiusz, Rocznik Medyczny, tom V, volumen I, Olsztyn 1997, s. 187.