Talki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Talki''' (niem. ''Talken'') – wieś sołecka położona w Polsce, w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko – mazurskim]], w [[powiat giżycki|powiecie giżyckim]] w [[gmina Wydminy|gminie Wydminy]]. Do 1954 roku były siedzibą gminy [[Talki]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo suwalskie|województwa suwalskiego]].   
+
<big>'''Talki''' (niem. ''Talken'') – wieś sołecka położona w Polsce, w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko – mazurskim]], w [[powiat giżycki|powiecie giżyckim]] w [[gmina Wydminy|gminie Wydminy]]. Do 1954 roku były siedzibą gminy Talki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo suwalskie|województwa suwalskiego]].   
  
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 18:38, 26 paź 2013


Talki

Rodzaj miejscowości Wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Powiat Giżycki
Gmina Wydminy
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 11-510
Tablice rejestracyjne NGI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Talki
Talki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Talki
Talki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Talki (niem. Talken) – wieś sołecka położona w Polsce, w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie giżyckim w gminie Wydminy. Do 1954 roku były siedzibą gminy Talki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.


Charakterystyka fizjograficzna:

Wieś położona w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W Talkach znajdują się cztery jeziora: Jezioro Pamerek, Jezioro Osiołek, Jezioro Talki Małe oraz Jezioro Talki Wielkie. Od [[Rudziska |Rudzisk]] w kierunku Rynu przebiega linia moren. Tworzy ona na wschód od Talek kilka kulminacji, wznoszących się na 180 metrów n.p.m.. Zewnętrzna linia moren tej fazy biegnie w kierunku Prażmowa dalej nad Jezioro Jagodne. Wewnętrzna linia moren biegnie równolegle do szosy RynGiżycko. Pomiędzy Szczybałami Giżyckimi i Wilkasami skręca na południowy wschód w kierunku Bogaczewa. Następnie łuki morenowe przecinają rynnę jeziorną, biegną dalej na Paprotki, Jezioro Buwełno, aż znajdą przedłużenie we wzgórzach koło Talk. W okolicy Talk występują niewielkie lasy, w strefie moren czołowych oraz na południowy wschód od Wydmin. Okolice Niegocina posiadały dużą liczbę grodzisk. Przyczyną mogło być to, że był to teren graniczny między trzema zespołami plemiennymi: Galindów, Sudowów (Jaćwingów) i Bartów. W miejscowości Talki zachowały się resztki tych grodzisk.


Dzieje miejscowości:

Talki istniały już w 1534 roku. Na podstawie zapisów w księgach rachunkowych powiatu giżyckiego z 1625 roku w Talkach mieszkali tylko Polacy. W 1939 roku we wsi mieszkało 228 osób. W latach sześćdziesiątych XX wieku ostatni Mazurzy wyjechali do Niemiec. Szkoła w Talkach została założona w 1737 roku.


Ludzie związani z miejscowością:



Zabytki:

Zabytkowy cmentarz, znajdujący się na wzgórzu, pośród zarośli. W pobliżu wsi, w jednym z lasów, znajdują się dwa pomniki przyrody. Pierwszym jest głaz narzutowy, w kolorze szaro różowym. Jest to granit o obwodzie 13 metrów. W okresie zlodowaceń dotarł tu z okolic Skandynawii. Drugi pomnik przyrody jest kompleks wiekowych dębów.



Gospodarka:

W miejscowości znajduje się pole golfowe oraz stoki narciarskie.


Kultura:



Bibliografia:

Talki, w: ‘’Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich’’, t. 12, red. B. Chlebowski, Warszawa 1892.
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, Giżycko, z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1996.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.

Zobacz też

Asiuulek (dyskusja) 19:18, 22 wrz 2013 (CEST)