Traszka grzebieniasta

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Traszka grzebieniasta

Triturus cristatus`
Laurenti, 1768
Triturus cristatus Laurenti, 1768
Samiec traszki grzebieniastej w okresie godowym. Fot. Rainer Theuer.. Źródło: Commons Wikimedia
Samiec traszki grzebieniastej w okresie godowym. Fot. Rainer Theuer.. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy ogoniaste
Rodzina salamandrowate
Rodzaj Triturus

Traszka grzebieniasta – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych.

Traszki

Traszki to mięsożerne płazy ogoniaste, z których w Polsce występują tylko cztery gatunki, a na Warmii i Mazurach dwa: traszka zwyczajna i traszka grzebieniasta. Prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Trudno je zaobserwować, najdogodniejszym czasem ku temu jest okres godowy. Żyją głównie w śródleśnych zbiornikach, niewielkich jeziorkach. W Polsce wszystkie gatunki traszki są objęte ścisłą ochroną.

Charakterystyka

Traszka grzebieniasta ma masywne i walcowate ciało. Długość (wraz z ogonem, który z reguły równa się długości ciała) dochodzi do 17 cm. Jej skóra w odróżnieniu od traszki zwyczajnej jest chropowata i pokryta charakterystycznymi guzkami.

Ciało traszki grzebieniastej ma kolor ciemny, prawie czarny po stronie grzbietowej i pomarańczowy aż do podgardla po stronie brzusznej, z ciemnymi plamami. W okresie godowym u samca wykształca się strzępkowata płetwa (od karku aż po ogon) tworząca tzw. grzebień.

Traszka grzebieniasta wybudza się ze snu zimowego na przełomie marca i kwietnia, wówczas zauważyć ją można w niewielkich zbiornikach wodnych: sadzawkach bądź w dołach po wydobyciu torfu.

Podobnie jak u traszki zwyczajnej samica składa pojedyncze jaja na liściach roślin wodnych. Na ląd traszki wychodzą na przełomie lipca i sierpnia – prowadzą wówczas nocny tryb życia w wilgotnych zaroślach, norach lub pod drzewami.

Na Warmii i Mazurach występuje m.in. w Welskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich oraz w Lasach Mazurskich.

Bibliografia

Główczyński Krzysztof, Wittbrodt Krzysztof, Płazy i gady Welskiego Parku Krajobrazowego, Kwidzyn 2011, s. 22-23.