Turówka leśna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj


Turówka leśna (Hierochloë australis (Schrad.) Roem. & Schult.) – gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae)


Hierochloë australis - turówka leśna (Media:http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Hierochloe_spp_Sturm7.jpg#metadata.ogg)

Morfologia

Luźnokępkowa bylina z podziemnymi, krótkimi rozłogami, o silnym zapachu po wysuszeniu. Liście do 6 mm szerokości, górne zazwyczaj bezblaszkowe. Źdźbło cienkie, wyprostowane. Kłoski zebrane w luźny kwiatostan typu wiecha, w liczbie od 20 do 35, trzykwiatowe; najwyższy kwiat w kłosku obupłciowy, pozostałe męskie, plewka dolna jednego z nich zakończona skręconą i zgiętą ością gałązki pod kłoskami owłosione; plewy obejmują cały kłosek, tępe, błoniaste. Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Owoc typu ziarniak. Roślina osiąga wysokość 30-60 (maksymalnie 80) cm.


Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w Europie od Finlandii na północy po Włochy na południu. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach głównie w północno-wschodniej części kraju oraz nad dolną Wisłą, w południowo-wschodniej części Niziny Mazowiecko-Podlaskiej oraz na Lubelszczyźnie. Preferuje świeże gleby mineralne, najczęściej można go spotkać w borach mieszanych, acydofilnych dąbrowach oraz w borach sosnowych, rzadziej występuje również w grądach, buczynie pomorskiej i świetlistej dąbrowie.


Wartość użytkowa

Turówka leśna pospolicie nazywana jest żubrówką. Podczas wysychania wydziela intensywny zapach kumaryny. Od dawna wykorzystywana jest w przemyśle spirytusowym do produkcji smakowych wódek i likierów, w przemyśle kosmetycznym jako dodatek zapachowy do perfum i kremów oraz ze względu na właściwości lecznicze w przemyśle farmaceutycznym. Bezpośrednie zagrożenie dla gatunku stanowi pozyskiwanie na dużą skalę dla potrzeb przemysłu spirytusowego, co powoduje zubożanie lub całkowity zanik niektórych stanowisk. Stąd też gatunek ten podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Umieszczony został na Czerwonej Liście w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia V).


Ciekawostki

Żubrówka to określenie ludowe, pod którym ukrywają się dwa gatunki traw: turówka leśna i turówka wonna (Hierochloë odorata (L.) P. Beauv.). Oba gatunki posiadają charakterystyczny, mocny zapach kumaryny.


Bibliografia

K. Zarzycki, Z. Szeląg: Red list of the vascular plants in Poland. W: Z. Mirek, . Zarzycki, W. Wojewoda Z. Szelag (red.), Red lists of plants and fungi in Poland. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2006, 11-20.


Linki zewnętrzne

http://jezioro.com.pl/flora/okaz.html?id=944

http://pl.wikipedia.org/wiki/Turówka_leśna