Wątlik błotny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 23:58, 16 cze 2014 autorstwa Darkub (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = Wątlik błotny |Nazwa łacińska = Hammarbya paludosa |L = (L.) Kuntze |Pusta linia = <br/> |grafika = |podpis grafiki = ...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wątlik błotny

Hammarbya paludosa
(L.) Kuntze
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada rośliny naczyniowe
Klasa okrytonasienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Rodzaj wątlki
Gatunek wątlik błotny
Synonimy
Malaxis paludosa (L.) Sw.


Wątlik błotny (Hammarbya paludosa (L.) Kuntze) – gatunek rośliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju wątlik (Hammarbya), często włączany do rodzaju wyblin (Malaxis).


Morfologia

Niewielka bylina, dorastająca do 5–20 cm wysokości. W dolnej części wyrastają 2–3 liście. Liście są niewielkie, długości ok. 2,5 cm i szerokości ok. 1 cm. Blaszka liściowa jest jajowata, z 3–7 nerwami. Na brzegu blaszki często występują małe bulwki przybyszowe, dzięki którym może roślina może rozmnażać się wegetatywnie. U nasady łodygi znajdują się ponadto bulwkowate zgrubienia średnicy 5–7 mm. Kwiaty zebrane są w luźny, groniasty kwiatostan. Są niepozorne, zielone lub żółtozielone, osadzone na krótkich szypułkach. Warżka ma wgłębienie, jest zaostrzona na końcu, długości do 2 mm, skierowana ku górze, pozbawiona ostrogi. Zalążnia jest prawie kulista, długości ok. 1 mm. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten występuje w strefie umiarkowanej i subarktycznej półkuli północnej. W Polsce jest to gatunek bardzo rzadki, notowany w pasie Pojezierzy na północy kraju oraz na kilku stanowiskach na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej.

Występuje na torfowiskach przejściowych i niskich, rzadziej na torfowiskach wysokich. Preferuje miejsca otwarte do przejściowo ocienionych. Roślina światłolubna.


Wartość użytkowa

Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W skali kraju wymierający (kategoria E na Czerwonej Liście).

Ciekawostki

Na Warmii i Mazurach gatunek ten występuje m.in. w Dolinie Kakaju.


Bibliografia



Linki zewnętrzne

Wątlik błotny 10.06.2014