Włodzimierz Śniady

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Włodzimierz Śniady

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Włodzimierz Śniady
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1937 r., Poznań
Data śmierci 5 maja 2008 r., Olsztyn
Dyscyplina Sporty samochodowe

Włodzimierz Śniady (ur. 26 lipca 1937 r. w Poznaniu, zm. 5 maja 2008 r. w Olsztynie) – wybitny działacz sportowy, organizator sportu rajdowego w regionie Warmii i Mazur, twórca popularnych imprez, m.in. Rajdu Kormoran.

Działalność

Włodzimierz Śniady zamieszkał w Olsztynie w 1950 r. Był absolwentem technikum samochodowego, co w dużej mierze wyjaśnia jego zainteresowania motoryzacją. Ze sportem motorowym zetknął się w 1958 r., jeszcze jako uczeń. Na wstąpienie do Olsztyńskiego Klubu Motorowego Ligi Przyjaciół Żołnierza (LPŻ) namówił go szkolny kolega, motocyklista Grzegorz Staryk. Przygodę z motoryzacją Śniady rozpoczął od złożenia z części motocykla IŻ-350.

W 1959 r. uzyskał licencję sportową. Jeszcze za czasów członkostwa w LPŻ, a więc pod koniec lat 60. XX wieku, został wybrany na członka Rady Klubu.

Włodzimierz Śniady zrezygnował ze sportu wyczynowego; realizował się w roli organizatora. W 1962 r. wybrany został do władz Zarządu Okręgowego PZM. Na przełomie lat 80. i 90. przez trzy czteroletnie kadencje piastował funkcję prezesa. Przez szesnaście lat wchodził w skład Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM. Zasiadał również w Zarządzie Głównym PZM.

W latach 1964–1967 piastował funkcję kierownika biura Automobilklubu Warmińsko-Mazurskiego. Właśnie w tym czasie powstała w stowarzyszeniu myśl zorganizowania w regionie rajdu o randze mistrzostw Polski. Od 1968 r. w województwie olsztyńskim odbywały się Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Śniady był twórcą Rajdu Kormoran, 18-krotnie był jego komandorem – dyrektorem. Wprowadził do rajdów wiele innowacji, takich jak prolog, radio rajdowe itd.

W kolejnych latach zasiadał we władzach Auto-Moto-Klubu OZOS, a następnie OKS-OZOS i OKS Stomil Olsztyn. Po postawieniu tego ostatniego w stan likwidacji wszedł w skład komitetu założycielskiego Motoklubu Olsztyn, a następnie w skład jego zarządu.

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego

Bibliografia

  • gazetaolsztynska.pl [12.05.2014]
  • Informacje uzyskane w Muzeum Sportu im. Mariana Tadeusza Rapackiego w Olsztynie.