Wikielec (gmina Braniewo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 31: Linia 31:
 
''' Wikielec ''' (niem. ''Wecklitz-Muhle'') – dawna osada położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat braniewski|powiecie braniewskim]], w [[Braniewo (gmina wiejska)|gminie Braniewo]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.
 
''' Wikielec ''' (niem. ''Wecklitz-Muhle'') – dawna osada położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat braniewski|powiecie braniewskim]], w [[Braniewo (gmina wiejska)|gminie Braniewo]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.
  
Miejscowość w 2010 roku liczyła 122 mieszkańców (łącznie z [[Podgórze|Podgórzem]], [[Józefowo|Józefowem]] i [[Prętki|Prętkami]]). Wieś wchodzi w skład sołectwa [[Zawierz]], w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje [[Ewa Korbus]]<ref> http://gminabraniewo.pl/cms/index.php/zawierz [data dostępu: 5.05.2014]</ref>.
+
Miejscowość w 2010 roku liczyła 122 mieszkańców (łącznie z [[Podgórze|Podgórzem]], [[Józefowo|Józefowem]] i [[Prętki|Prętkami]]). Wieś wchodzi w skład sołectwa [[Zawierz]], w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje [[Ewa Korbus]]<ref> [http://gminabraniewo.pl/cms/index.php/zawierz gminabraniewo.pl] [05.05.2014]</ref>.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==

Wersja z 00:31, 22 wrz 2014

Wikielec

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Braniewo
Liczba ludności (2010) 122[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wikielec
Wikielec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wikielec
Wikielec
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Wikielec (niem. Wecklitz-Muhle) – dawna osada położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 122 mieszkańców (łącznie z Podgórzem, Józefowem i Prętkami). Wieś wchodzi w skład sołectwa Zawierz, w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje Ewa Korbus[2].

Położenie

Wieś położona była w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 0,5 km na południe od Braniewa.

Dzieje miejscowości

Pierwsza wzmianka dotycząca przedwojennej dawnej młyńskiej osady Wecklitz-Muhle pochodzi z roku 1294. Początkowo młyn należał do włości biskupich, następnie stał się własnością szlachecką. Najdłużej, bo od połowy XVI do drugiej połowy XVII wieku, folwark i młyn pozostawały w rękach rodziny Preucków. Od 1783 roku stanowił własność Braniewa. W 25 lutego 1807 roku generał von Plötz wkroczył do Braniewa z resztą swojego prusko-rosyjskiego zgrupowania. Fizylierzy obsadzili w tym czasie miejscowości: Zawierz, Wikielec, Stępień i Szyleny. W 1820 roku osada składała się ze szlacheckiego młyna i jednego budynku mieszkalnego, w którym żyło osiem osób.Ostatnim właścicielem młyna był Bernhard Hipler. Pod koniec II wojny światowej przez rozrytą pociskami drogę wyciekła woda ze stawu, będącego siłą napędową młyna. Staw powstał w tym samym miejscu dopiero w latach 60. Po zakończeniu wojny zabudowania młyna znajdowały się w dobrym stanie technicznym. Osada jednak wyludniła się. Obecnie po dawnych budynkach pozostały smutne resztki. Zniszczeniu uległa już piwnica, która do tej pory była największą pozostałością po zabudowie.

Turystyka

Bibliografia

Historia Braniewa [data dostępu: 13.06.2014]
Baza Informacji Lokalnej [13.06.2014]
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Braniewo [13.06.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [13.06.2014]

Przypisy

  1. Łącznie: Podgórze, Józefowo, Prętki i Wikielec.
  2. gminabraniewo.pl [05.05.2014]

Zobacz też