Wikielec (gmina Braniewo)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 12:09, 8 kwi 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wikielec

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Braniewo
Liczba ludności (2010) 122[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wikielec
Wikielec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wikielec
Wikielec
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Wikielec (niem. Wecklitz-Muhle) – dawna osada położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 122 mieszkańców (łącznie z Podgórzem, Józefowem i Prętkami). Wieś wchodzi w skład sołectwa Zawierz, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Ewa Korbus[2].

Położenie

Wieś położona była w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 0,5 km na południe od Braniewa.

Dzieje miejscowości

Pierwsza wzmianka dotycząca przedwojennej, dawnej młyńskiej osady Wecklitz-Muhle pochodzi z roku 1294. Początkowo młyn należał do włości biskupich, następnie stał się własnością szlachecką. Najdłużej – od połowy XVI do drugiej połowy XVII wieku – folwark i młyn pozostawały w rękach rodziny Preucków. Od 1783 roku majątek stanowił własność Braniewa. W 25 lutego 1807 roku generał von Plötz wkroczył do Braniewa z resztą swojego prusko-rosyjskiego zgrupowania. Fizylierzy obsadzili w tym czasie miejscowości: Zawierz, Wikielec, Stępień i Szyleny.

W 1820 roku osada składała się ze szlacheckiego młyna i jednego budynku mieszkalnego, w którym żyło osiem osób. Ostatnim właścicielem młyna był Bernhard Hipler. Pod koniec II wojny światowej przez rozrytą pociskami drogę wyciekła woda ze stawu będącego siłą napędową młyna. Staw powstał w tym samym miejscu dopiero w latach 60. Po zakończeniu wojny zabudowania młyna znajdowały się w dobrym stanie technicznym. Osada jednak wyludniła się. Obecnie po dawnych budynkach pozostały resztki. Zniszczeniu uległa już piwnica, która do tej pory była największą pozostałością po zabudowie młyńskiej.

Turystyka

Przypisy

  1. Łączna liczba mieszkańców wsi Podgórze, Józefowo, Prętki i Wikielec.
  2. gminabraniewo.pl [05.05.2014]

Zobacz też

Wikielec (gmina Iława)

Bibliografia

Historia Braniewa [13.06.2014]
Baza Informacji Lokalnej [13.06.2014]
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Braniewo [13.06.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [13.06.2014]