Wilkasy (gmina Wieliczki): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
m (Arom przeniósł stronę Wilkasy (gm. Wieliczki) na Wilkasy (gmina Wieliczki), bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
Linia 69: Linia 69:
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
<references/>
<br/>
 
 
== Zobacz też ==
 
[[Wilkasy]] w gminie Giżycko
 
 
[[Wilkasy (gm. Gołdap)|Wilkasy]] w gminie Gołdap
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat olecki]] [[Kategoria: Gmina Wieliczki]] [[Kategoria: Wieś sołecka]] [[Kategoria: Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej]]
 
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat olecki]] [[Kategoria: Gmina Wieliczki]] [[Kategoria: Wieś sołecka]] [[Kategoria: Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej]]

Wersja z 14:01, 16 lip 2014

Wilkasy

Okolice Wilkasów. Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej
Okolice Wilkasów. Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Wieliczki
Liczba ludności (2010) 201
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wilkasy
Wilkasy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wilkasy
Wilkasy
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Wilkasy (niem. Willkassen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Wieliczki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko-gołdapskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 201 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Cezary Przekop[1].


Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim, 11 km na południowy wschód od Olecka i 4 km na wschód od Wieliczek, na północ od drogi wojewódzkiej nr 655; przebiega przez nią linia kolejowa Olecko - Suwałki (obecnie nieczynna). W pobliżu wsi płynie strumień Wilkaska Struga, dopływ Jeziora Małego Oleckiego.


Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów państwa Zakonu Krzyżackiego. W 1508 roku komtur Szymon von Drahe sprzedał niejakim Pawłowi, Jerzemu i Janowi 15 łanów na prawie magdeburskim z obowiązkiem wystawienia jednej służby zbrojnej. W pierwszej połowie XVI wieku wieś powiększyła się o 7,5 łanu, zaś w początkach XVII wieku znów o ponad 6 łanów i łącznie obejmowała prawie 29 łanów. W XVIII wieku wieś dzierżawili lub posiadali Wierzbiccy, polska rodzina szlachecka, ale pod koniec tego stulecia mieszkali w niej wolni chłopi. Wilkasy należały do parafii ewangelickiej w Wieliczkach.

Szkoła we wsi została założona pod koniec XVIII wieku. W 1935 roku zatrudniony w niej był jeden nauczyciel i jedna nauczycielka, a w ośmiu klasach uczęszczało do niej ogółem 68 uczniów. Po II wojnie światowej szkołę uruchomiono ponownie już latem 1945 roku jako jedną z pierwszych szkół w powiecie oleckim.


Liczba mieszkańców

1857 - 362 osoby

1933 - 420 osób

1939 - 409 osób


Zabytki


Bibliografia

  1. Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
  2. Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
  3. Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Na nowo podali do druku Grzegorz Jasiński, Andrzej Rzempołuch, Robert Traba, Olsztyn 1991.
  4. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  5. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 12.11.2013]
  6. Vervaltugsgeschichte [data dostępu: 12.11.2013]


Przypisy