Wilkasy (gmina Wieliczki): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Wilkasy ''' (niem. ''Willkassen'') – [[wieś sołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olecki|powiecie oleckim]], w [[gmina Wieliczki|gminie Wieliczki]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo suwalskie|województwa suwalskiego]].W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład [[powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
+
''' Wilkasy ''' (niem. ''Willkassen'') – [[wieś sołecka]] położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat olecki|powiecie oleckim]], w [[Wieliczki (gmina wiejska)|gminie Wieliczki]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[Podział administracyjny|administracyjnie]] do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład [[Powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
  
 
Miejscowość w 2010 roku liczyła 201 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Cezary Przekop]]<ref>http://wieliczki.bipgmina.pl/jednostki_pomocnicze/1/solectwa [data dostępu: 5.12.2013]</ref>.
 
Miejscowość w 2010 roku liczyła 201 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Cezary Przekop]]<ref>http://wieliczki.bipgmina.pl/jednostki_pomocnicze/1/solectwa [data dostępu: 5.12.2013]</ref>.
Linia 36: Linia 36:
  
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na [[Pojezierze Ełckie|Pojezierzu Ełckim]], 11 km na południowy wschód od [[Olecko|Olecka]] i 4 km na wschód od [[Wieliczki|Wieliczek]], na północ od drogi wojewódzkiej nr 655; przebiega przez nią linia kolejowa Olecko - Suwałki (obecnie nieczynna). W pobliżu wsi płynie strumień [[Wilkaska Struga]], dopływ [[Jezioro Małe Oleckie|Jeziora Małego Oleckiego]].
+
Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na [[Pojezierze Ełckie|Pojezierzu Ełckim]], 11 km na południowy wschód od [[Olecko|Olecka]] i 4 km na wschód od [[Wieliczki|Wieliczek]], na północ od drogi wojewódzkiej nr 655; przebiega przez nią linia kolejowa Olecko - Suwałki (obecnie nieczynna). W pobliżu wsi płynie strumień [[Strumień Wilkaska Struga |Wilkaska Struga]], dopływ [[Jezioro Małe Oleckie|Jeziora Małego Oleckiego]].
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów państwa [[Zakon Krzyżacki|Zakonu Krzyżackiego]]. W 1508 roku komtur [[Szymon von Drahe]] sprzedał niejakim Pawłowi, Jerzemu i Janowi 15 łanów na [[prawo magdeburskie|prawie magdeburskim]] z obowiązkiem wystawienia jednej służby zbrojnej. W pierwszej połowie XVI wieku wieś powiększyła się o 7,5 łanu, zaś w początkach XVII wieku znów o ponad 6 łanów i łącznie obejmowała prawie 29 łanów. W XVIII wieku wieś dzierżawili lub posiadali Wierzbiccy, polska rodzina szlachecka, ale pod koniec tego stulecia mieszkali w niej wolni chłopi. Wilkasy należały do [[parafia ewangelicka w Wieliczkach|parafii ewangelickiej w Wieliczkach]].  
+
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów państwa [[Zakon Krzyżacki|Zakonu Krzyżackiego]]. W 1508 roku komtur [[Szymon von Drahe]] sprzedał niejakim Pawłowi, Jerzemu i Janowi 15 łanów na [[prawo magdeburskie|prawie magdeburskim]] z obowiązkiem wystawienia jednej służby zbrojnej. W pierwszej połowie XVI wieku wieś powiększyła się o 7,5 łanu, zaś w początkach XVII wieku znów o ponad 6 łanów i łącznie obejmowała prawie 29 łanów. W XVIII wieku wieś dzierżawili lub posiadali Wierzbiccy, polska rodzina szlachecka, ale pod koniec tego stulecia mieszkali w niej wolni chłopi. Wilkasy należały do [[Parafia ewangelicka w Wieliczkach|parafii ewangelickiej w Wieliczkach]].  
  
Szkoła we wsi została założona pod koniec XVIII wieku. W 1935 roku zatrudniony w niej był jeden nauczyciel i jedna nauczycielka, a w ośmiu klasach uczęszczało do niej ogółem 68 uczniów. Po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] szkołę uruchomiono ponownie już latem 1945 roku jako jedną z pierwszych szkół w powiecie oleckim.
+
Szkoła we wsi została założona pod koniec XVIII wieku. W 1935 roku zatrudniony w niej był jeden nauczyciel i jedna nauczycielka, a w ośmiu klasach uczęszczało do niej ogółem 68 uczniów. Po [[II wojna światowa na Warmii i Mazurach|II wojnie światowej]] szkołę uruchomiono ponownie już latem 1945 roku jako jedną z pierwszych szkół w powiecie oleckim.
  
  
Linia 53: Linia 53:
  
 
1939 - 409 osób
 
1939 - 409 osób
 +
<br/>
  
 +
== Religia ==
 +
Wieś znajduje się na terenie [[Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Wieliczkach |parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Wieliczkach]].
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*Cmentarz wojenny z okresu [[I wojna światowa|I wojny światowej]]
+
*[[Cmentarz wojenny w Wilkasach|Cmentarz wojenny]] z okresu [[I wojna światowa na Warmii i Mazurach|I wojny światowej]]
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
#Białuński Grzegorz, ''Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie)'', Olsztyn 2002.
 
#Białuński Grzegorz, ''Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie)'', Olsztyn 2002.
Linia 71: Linia 76:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat olecki]] [[Kategoria: Gmina Wieliczki]] [[Kategoria: Wieś sołecka]] [[Kategoria: Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej]]
+
[[Kategoria: Powiat olecki]]  
 +
[[Kategoria: Wieliczki (gmina wiejska)]]  
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]  
 +
[[Kategoria: 1501-1600]]

Wersja z 06:16, 29 sie 2014

Wilkasy

Okolice Wilkasów. Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej
Okolice Wilkasów. Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Wieliczki
Liczba ludności (2010) 201
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wilkasy
Wilkasy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wilkasy
Wilkasy
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Wilkasy (niem. Willkassen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Wieliczki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko-gołdapskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 201 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Cezary Przekop[1].


Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim, 11 km na południowy wschód od Olecka i 4 km na wschód od Wieliczek, na północ od drogi wojewódzkiej nr 655; przebiega przez nią linia kolejowa Olecko - Suwałki (obecnie nieczynna). W pobliżu wsi płynie strumień Wilkaska Struga, dopływ Jeziora Małego Oleckiego.


Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów państwa Zakonu Krzyżackiego. W 1508 roku komtur Szymon von Drahe sprzedał niejakim Pawłowi, Jerzemu i Janowi 15 łanów na prawie magdeburskim z obowiązkiem wystawienia jednej służby zbrojnej. W pierwszej połowie XVI wieku wieś powiększyła się o 7,5 łanu, zaś w początkach XVII wieku znów o ponad 6 łanów i łącznie obejmowała prawie 29 łanów. W XVIII wieku wieś dzierżawili lub posiadali Wierzbiccy, polska rodzina szlachecka, ale pod koniec tego stulecia mieszkali w niej wolni chłopi. Wilkasy należały do parafii ewangelickiej w Wieliczkach.

Szkoła we wsi została założona pod koniec XVIII wieku. W 1935 roku zatrudniony w niej był jeden nauczyciel i jedna nauczycielka, a w ośmiu klasach uczęszczało do niej ogółem 68 uczniów. Po II wojnie światowej szkołę uruchomiono ponownie już latem 1945 roku jako jedną z pierwszych szkół w powiecie oleckim.


Liczba mieszkańców

1857 - 362 osoby

1933 - 420 osób

1939 - 409 osób

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Wieliczkach.

Zabytki


Bibliografia

  1. Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
  2. Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
  3. Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Na nowo podali do druku Grzegorz Jasiński, Andrzej Rzempołuch, Robert Traba, Olsztyn 1991.
  4. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  5. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 12.11.2013]
  6. Vervaltugsgeschichte [data dostępu: 12.11.2013]


Przypisy