Witramowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witramowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Liczba ludności (2010) 204
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Witramowo
Witramowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Witramowo
Witramowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Witramowo (niem. Wittmannsdorf) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 204 osoby [1]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Kazimierz Staszewski[2].

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim, w odległości 2 km od jeziora Borówko. Wieś leży w odległości około 1 km od szosy Olsztynek - Nidzica.

Dzieje miejscowości

Wieś została założona w 1353 roku na 40 łanach ziemi. Wiek XV i XVI odcisnęły na Witramowie swoje piętno za sprawą skutków wojen polsko-krzyżackich. W XVII wiekuwieś wchodziła w skład klucza majątków rodu hrabiowskiego Finck von Finckenstein. W kolejnym stuleciu w miejscowości została uruchomiona pierwsza szkoła. W XVIII wieku wieś i okolice dotknęły bolesne skutki szalejącej epidemii dżumy (1709–1711). Obok wsi istniał wówczas duży folwark, w którym bez wątpienia zatrudniona była część mieszkańców Witramowa. W 1939 roku miejscowość liczyła 385 mieszkańców. W Witramowie działał wówczas sklep, szkoła, poczta i karczma. Po zakończeniu II wojny światowej Witramowo zasiedlili przybysze z różnych części ziem polskich. W 2005 roku miejscowość liczyła 125 mieszkańców i 32 domy. Główne źródło utrzymania stanowi w chwili obecnej praca w rolnictwie. W Witramowie działa świetlica wiejska, sklep, do wsi doprowadzony został wodociąg.

Gospodarka

W miejscowości znajduje się stacja paliw, żwirownia, warsztat naprawy sprzętu rolniczego, restauracja, firma budowlana.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Waplewie.

Zabytki

We wsi znajduje się jeden ze 100 bunkrów, składających się na tzw. Pozycję Olsztynecką - pas umocnień zbudowany w latach 1938–1939, a następnie rozbudowany w 1944 roku. Obiekt waży 464 tony; służył jako schron bojowy dla karabinu maszynowego z izbą dla działka przeciwpancernego. To jeden z najlepiej zachowanych bunkrów w Polsce. Zlokalizowany na trasie przebudowywanej drogi Warszawa - Gdańsk, został przeniesiony na odległość 50 m od drogi w celu zapobieżenia jego zniszczeniu. Koszt całej operacji zamknął się w kwocie 2 milionów złotych.

Bibliografia

Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olsztynek 2007.
Bank Danych Lokalnych GUS [20.12.2013]
Moje Mazury [20.12.2013]

Przypisy

  1. łącznie Witramowo, Jadamowo i Malinowo
  2. Strona Urzędu Gminy Olsztynek [08.12.2013]