Woźnice: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 6: Linia 6:
 
  |herb artykuł          =
 
  |herb artykuł          =
 
  |dopełniacz wsi        = Woźnic   
 
  |dopełniacz wsi        = Woźnic   
  |zdjęcie              = [[File:Woźnice.jpg|thumb|Wieś Woźnice, źródło: www.wikipedia.pl, 12.09.2013.]] 
+
  |zdjęcie              = Woźnice.jpg
|opis zdjęcia          = Wieś Woźnice   
+
|opis zdjęcia          = Wieś Woźnice, źródło: www.wikipedia.pl, 12.09.2013.    
  |rodzaj miejscowości  = wieś
+
  |rodzaj miejscowości  = wieś sołecka
 
  |województwo          = warmińsko - mazurskie  
 
  |województwo          = warmińsko - mazurskie  
 
  |powiat                = mrągowski
 
  |powiat                = mrągowski
Linia 30: Linia 30:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Woźnice'''</big> (niem. Wosnitzen, od 1938 r. Julienhoefen) - wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. Do 1954 r. Woźnice były siedzibą gminy Woźnice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa suwalskiego.
+
<big>'''Woźnice'''</big> (niem. Wosnitzen, od 1938 r. Julienhoefen) - wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski| powiecie mrągowskim]], w [[gmina Mikołajki |gminie Mikołajki]]. Do 1954 r. Woźnice były siedzibą gminy Woźnice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa suwalskiego.
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie gminy Mikołajki, gdzie skupienia wodne wynoszą ok. 23 % powierzchni gminy a lasy ok 22%. W granicach gminy znajdują się jeziora: Mikołajskie, Tałty, Łukajno, część jeziora Śniadrwy oraz 10 mniejszych. W obrębie gminy znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy a tereny o nadrzędnej funkcji ekologicznej (z przeciwskazaniem do inwestycji) obejmują ok. 53% powierzchni.
+
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie [[gmina Mikołajki| gminy Mikołajki]], gdzie skupienia wodne wynoszą ok. 23 % powierzchni gminy a lasy ok 22%. W granicach gminy znajdują się jeziora: [[Mikołajskie]], [[Tałty]], [[Łukajno]], część [[Jezioro Śniardwy| Jeziora Śniardwy]] oraz 10 mniejszych. W obrębie gminy znajduje się [[Mazurski Park Krajobrazowy]] a tereny o nadrzędnej funkcji ekologicznej (z przeciwskazaniem do inwestycji) obejmują ok. 53% powierzchni.
 +
 
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Pierwsze osadnictwo na tym terenie znane jest już z epoki kamiennej. Wówczas to żyli tu łowcy, myśliwi i osadnicy ze wschody, którzy trudnili się gospodarką pastersko – handlową. Ponadto w obszarze Woźnic musieli zamieszkiwać Galindowie. Odnaleziono bowiem tutaj ich cmentarzysko ciałopalne. Wiadomo, że Woźnice istniały już w pierwszej połowie XVI w. W 1548 r. książę Albrecht wydał przywilej lokacyjny, w którym stwierdził, że starosta ryński Jerzy von Diebes nadał Stańskowi Pomasce 55 włók. Nazwa wsi może pochodzić od wybitnego Woźnicy, zamieszkującego wieś.  W XVII w. funkcjonował tutaj majątek ziemski na prawie chełmińskim z 6 dymami.  W XVIII w. utworzono w Woźnicach szkołę. W 1785 r. było tu 65 dymów, w 1815 r. - 71 dymów z 400 osobami. W 1838 r. wieś zamieszkiwało 500 osób.  Na początku XX w. ziemią władał Cygan – adwokat z Ełku. Wówczas jego obszar rozciągał się na 26 włók. W 1938 r. nazwa miejscowości została zmieniona na Julienhofen. Po II wojnie światowej we wsi utworzono PGR. Zabudowa wsi utworzyła kształt ulicówki.  
+
Pierwsze osadnictwo na tym terenie znane jest już z epoki kamiennej. Wówczas to żyli tu łowcy, myśliwi i osadnicy ze wschody, którzy trudnili się gospodarką pastersko – handlową. Ponadto w obszarze Woźnic musieli zamieszkiwać [[Galindowie]]. Odnaleziono bowiem tutaj ich cmentarzysko ciałopalne. Wiadomo, że Woźnice istniały już w pierwszej połowie XVI w. W 1548 r. książę Albrecht wydał przywilej lokacyjny, w którym stwierdził, że starosta ryński Jerzy von Diebes nadał Stańskowi Pomasce 55 włók. Nazwa wsi może pochodzić od wybitnego Woźnicy, zamieszkującego wieś.  W XVII w. funkcjonował tutaj majątek ziemski na [[prawo chełmińskie |prawie chełmińskim]] z 6 dymami.  W XVIII w. utworzono w Woźnicach szkołę. W 1785 r. było tu 65 dymów, w 1815 r. - 71 dymów z 400 osobami. W 1838 r. wieś zamieszkiwało 500 osób.  Na początku XX w. ziemią władał Cygan – adwokat z [[Ełk| Ełku]]. Wówczas jego obszar rozciągał się na 26 włók. W 1938 r. nazwa miejscowości została zmieniona na Julienhofen. Po II wojnie światowej we wsi utworzono PGR. Zabudowa wsi utworzyła kształt ulicówki.  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
===Kultura===
 
===Kultura===
  
Obecnie nieopodal Woźnic przebiega szlak turystyczny wokół Jeziora Łuknajno i do Rezerwatu Czapliniec. Znajduje się tutaj też Szkoła Podstawowa.  
+
Obecnie nieopodal Woźnic przebiega szlak turystyczny wokół [[Jezioro Łukajno |Jeziora Łuknajno]] i do [[Rezerwat Czapliniec |Rezerwatu Czapliniec]]. Znajduje się tutaj też [[Szkoła Podstawowa]].  
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
Na kartach historii wsi zapisał się nauczyciel Sokołowski.
+
 
 +
Na kartach historii wsi zapisał się nauczyciel Sokołowski. W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest [[Honorata Ciszewska]]
 
<br/>
 
<br/>
  
  
 
=== Zabytki: ===
 
=== Zabytki: ===
 +
 
W miejscowości znajduje się zabytkowy budynek szkoły, w którym funkcjonuje poczta.  
 
W miejscowości znajduje się zabytkowy budynek szkoły, w którym funkcjonuje poczta.  
  
Linia 73: Linia 76:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: Powiat mrągowski]][[Kategoria:Gmina Mikołajki]][[Kategoria: Wieś sołecka]]
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 14:09, 21 wrz 2013 (CEST)
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 14:09, 21 wrz 2013 (CEST)

Wersja z 15:32, 27 paź 2013

Woźnice

Wieś Woźnice, źródło: www.wikipedia.pl, 12.09.2013.
Wieś Woźnice, źródło: www.wikipedia.pl, 12.09.2013.
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mikołajki
Sołectwo Woźnice
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 87
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Woźnice
Woźnice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Woźnice
Woźnice
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Woźnice (niem. Wosnitzen, od 1938 r. Julienhoefen) - wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. Do 1954 r. Woźnice były siedzibą gminy Woźnice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa suwalskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie gminy Mikołajki, gdzie skupienia wodne wynoszą ok. 23 % powierzchni gminy a lasy ok 22%. W granicach gminy znajdują się jeziora: Mikołajskie, Tałty, Łukajno, część Jeziora Śniardwy oraz 10 mniejszych. W obrębie gminy znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy a tereny o nadrzędnej funkcji ekologicznej (z przeciwskazaniem do inwestycji) obejmują ok. 53% powierzchni.



Dzieje miejscowości

Pierwsze osadnictwo na tym terenie znane jest już z epoki kamiennej. Wówczas to żyli tu łowcy, myśliwi i osadnicy ze wschody, którzy trudnili się gospodarką pastersko – handlową. Ponadto w obszarze Woźnic musieli zamieszkiwać Galindowie. Odnaleziono bowiem tutaj ich cmentarzysko ciałopalne. Wiadomo, że Woźnice istniały już w pierwszej połowie XVI w. W 1548 r. książę Albrecht wydał przywilej lokacyjny, w którym stwierdził, że starosta ryński Jerzy von Diebes nadał Stańskowi Pomasce 55 włók. Nazwa wsi może pochodzić od wybitnego Woźnicy, zamieszkującego wieś. W XVII w. funkcjonował tutaj majątek ziemski na prawie chełmińskim z 6 dymami. W XVIII w. utworzono w Woźnicach szkołę. W 1785 r. było tu 65 dymów, w 1815 r. - 71 dymów z 400 osobami. W 1838 r. wieś zamieszkiwało 500 osób. Na początku XX w. ziemią władał Cygan – adwokat z Ełku. Wówczas jego obszar rozciągał się na 26 włók. W 1938 r. nazwa miejscowości została zmieniona na Julienhofen. Po II wojnie światowej we wsi utworzono PGR. Zabudowa wsi utworzyła kształt ulicówki.

Kultura

Obecnie nieopodal Woźnic przebiega szlak turystyczny wokół Jeziora Łuknajno i do Rezerwatu Czapliniec. Znajduje się tutaj też Szkoła Podstawowa.


Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach historii wsi zapisał się nauczyciel Sokołowski. W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest Honorata Ciszewska


Zabytki:

W miejscowości znajduje się zabytkowy budynek szkoły, w którym funkcjonuje poczta.



Bibliografia:

Chojnacki Władysław,Słownik polskich nazw miejscowości w byłych Prusach Wschodnich i na obszarze byłego Miasta Gdańska, Poznań 1946, 183 ss.

Mrągowo. Z dziejów powiatu i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.


Zobacz też

www.mikolajki.pl


Kinlis (dyskusja) 14:09, 21 wrz 2013 (CEST)