Złotlinka jaskrawa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:08, 14 mar 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Złotlinka jaskrawa

Vulpicida pinastri
(Scop.) J.-E.Mattsson
Złotlinka jaskrawa.Fot. Dariusz Kubiak.
Złotlinka jaskrawa.
Fot. Dariusz Kubiak.
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby workowe
Klasa miseczniaki (Lecanoromycetes)
Rząd misecznicowce
Rodzina tarczownicowate
Rodzaj złotlinka
Gatunek złotlinka jaskrawa
Synonimy

Złotlinka jaskrawa (Vulpicida pinastri (Scop.) J.-E.Mattsson) – gatunek zlichenizowanego grzyba workowego (porostu) z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae), rzędu misecznicowców (Lecanorales).

Plecha

Plecha złotlinki jaskrawej jest listkowata, niewielka (do 1,5 cm średnicy, rzadko większa), żółta lub zielonożółta, na dolnej stronie żółtawa, z nielicznymi chwytnikami oraz charakterystycznymi jaskrawożółtymi soraliami na brzegach karbowanych, wyraźnie odstających od podłoża odcinków. Miąższ plechy jest żółty. Owocniki spotykane są wyjątkowo.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten występuje na korze drzew szpilkowych i liściastych, zwykle u nasady pni drzew (lub na pniach drzew pochylonych) oraz na drewnie. Dość częsty w całym kraju, ale wszędzie występuje nielicznie i w postaci drobnych plech.

Na Warmii i Mazurach złotlinka jaskrawa jest porostem o nielicznych, rozproszonych stanowiskach. Oprócz kory drzew rosnących w lasach spotkać ją można np. na drewnianych płotach, ogrodzeniach i ambonach, w lasach oraz na ich obrzeżach.

Wartość użytkowa

Złotlinka jaskrawa jest jednym z niewielu porostów rosnących w Polsce, które mają właściwości trujące. Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Został umieszczony na czerwonej liście jako bliski zagrożenia (kategoria NT).

Zobacz też

en.wikipedia.org, Vulpicida [21.05.2014]

Bibliografia

Cieśliński Stanisław, Czyżewska Krystyna, Fabiszewski Jerzy, Czerwona lista porostów w Polsce. Red list of the lichens in Poland, [w:] Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Red lists of plants and fungi in Poland, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 71–89.
Fałtynowicz Wiesław, Porosty w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów, Warszawa, 2012.