Zabrodzie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Zabrodzie

Rodzaj miejscowości wies sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Biskupiec
Liczba ludności (2010) 148
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Zabrodzie
Zabrodzie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zabrodzie
Zabrodzie
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Zabrodzie (niem. Zabrodzin, od 1929 r. Schöndorf) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 148 osób [1]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Angelika Zygmuntowicz[2].

Położenie

Miejscowość jest położona w centralnej części województwa warmińsko–mazurskiego, na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Pojezierza Mrągowskiego, w odległości 5,7 km od Biskupca.

Dzieje miejscowości

Wieś została założona w XVIII wieku. Wówczas w granicach obszaru miejskiego Biskupca założono dwie podmiejskie miejscowości: Zabrodzie i Bukową Górę. Każda z nich obejmowała obszar 4 włók. We wsiach obsadzono po 4 chłopów zobowiązanych do wykonywania prac na polach należących do członków miejskiego magistratu. W 1785 roku Zabrodzie i Bukowa Góra składały się z 4 domów. W 1820 roku zwolniono chłopów wsi miejskich z obowiązku dostarczania datków w naturze oraz prac na polach członków magistratu. Dziesięć lat później wieś składała się z 5 domów zamieszkanych przez 36 osób. 22 czerwca 1846 roku kolegium do spraw rolnictwa orzekło, że chłopi z Zabrodzia i Bukowej Góry będą traktowani jako dzierżawcy. Uznano ich za dziedzicznych właścicieli posiadanych zagród, a 1852 roku zwolniono ich definitywnie z wszelkich ciążących obowiązków względem miasta. Miejscowość była zamieszkana wyłącznie przez ludność polską. W czasie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu 11 lipca 1920 roku większość mieszkańców wsi (53,5%) głosowała za przynależnością do Polski. Była to jedyna wieś w całym powiecie biskupieckim, w której Polacy uzyskali większość głosów. W 1929 roku doszło do zmiany nazwy wsi na Schöndorf. Po zakończeniu II wojny światowej w Zabrodziu osiedlili się przybysze z różnych części ziemi polskich. 21 lipca 1945 roku uruchomiona została szkoła podstawowa.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Biskupcu.

Turystyka

Zabytki

  • zabytkowa kapliczka warmińska zlokalizowana przy alei prowadzącej do wioski Dworzec

Ludzie związani z miejscowością

  • Stanisław Grzesiuk (1926–2013) – urodzony w Zabrodziu profesor zwyczajny, specjalista w zakresie fizjologii roślin

Bibliografia

Biskupiec. Z dziejów miasta i powiatu, red. Wanda Korycka, Olsztyn 1969.
Bank Danych Lokalnych GUS [17.12.2013]
Genealogy.net [17.12.2013]

Przypisy

  1. łącznie Zabrodzie i Dworzec
  2. Strona Gminy Biskupiec