Zaduszki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Wierzenia)
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Etnografia" na "Kategoria:Kultura niematerialna")
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{EWiM Obyczaje infobox
 
{{EWiM Obyczaje infobox
 
  |Nazwa                = Zaduszki
 
  |Nazwa                = Zaduszki
  |zdjecie              = Zaduszki.jpeg
+
  |zdjecie              =  
  |opis zdjecia          = Zaduszki
+
  |opis zdjecia          =  
  |dzien                = 1 listopada (Warmia), Ostatnia niedziela listopada (Mazury)
+
  |dzien                = 1 listopada (Warmia), ostatnia niedziela listopada (Mazury)
 
  |typ swieta            =  ludowe
 
  |typ swieta            =  ludowe
  |zwyczaje              = Odwiedzanie grobów zmarłych
+
  |zwyczaje              = odwiedzanie grobów zmarłych
 
  |znaczenie            =  
 
  |znaczenie            =  
 
  |symbole              =
 
  |symbole              =
Linia 14: Linia 14:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
 +
''' Zaduszki''' – dzień modlitw za dusze zmarłych oraz odwiedzania grobów najbliższych.
 +
<br/><br/>
 +
== Zwyczaje na Warmii i Mazurach ==
 +
Zaduszki ewangeliccy [[Mazurzy]] obchodzili w ostatnią niedzielę listopada. Na katolickiej [[Warmia|Warmii]] przypadały 1 listopada – w tym dniu [[Warmiacy]] modlili się za dusze przebywające w czyśćcu. Na Warmii spotykano się również ze zwyczajem wypiekania specjalnego [[Chleb na Warmii i Mazurach|chleba]] lub bułeczek, które następnie rozdawano żebrakom. Przygotowywano ich tyle, ilu było zmarłych w rodzinie. Wcześniejszy obyczaj nakazywał zanoszenie jedzenia na groby.
  
''' Zaduszki''' - dzień modlitw za dusze zmarłych oraz odwiedzania grobów najbliższych.
+
Starano się spożywać tego dnia potrawy o ciemnych kolorach: [[Czernina|czerninę]], kaszankę, pieczywo gryczane czy kaszę gryczaną.  
 
 
<br/>
 
  
==Etymologia==
+
Stosunkowo nową tradycją było palenie krzyża misyjnego. Jego zwęglone fragmenty służyły następnie jako środek zwalczający choroby, którym okładano bolące lub zranione miejsca na ciele chorego.  
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Zwyczaje na Warmii i Mazurach ==
 
Katolicy modlili się za dusze przebywające w czyścuZaduszki - ewangeliccy [[Mazurzy]] obchodzili je w ostatnią niedzielę listopada. Na katolickiej [[Warmia|Warmii]] przypadały 1 listopada. Tego dnia przestrzegano zakazu wylewania wody, aby nie oblac przypadkiem ducha. Wierzono bowiem, że w noc poprzedzającą  Zaduszki, po świecie wędrują dusze zmarłych. Z myślą o nich zostawiano zapalone światło w izbie, a niekiedy też jedzenie. Na Warmii spotykano się również ze zwyczajem wypiekania  specjalnego chleba  lub bułeczek, które następnie rozdawano żebrakom. Przygotowywano ich tyle ilu było zmarłych w rodzinie. Wcześniejszy obyczaj nakazywał zanoszenie jedzenia na groby. Stsounkowo nową tradycją było palenie krzyża misyjnego. Zwęglone fragmenty służyły potem jako środek zwalczający choroby - okładano nimi bolące lub zranione miejsca na ciele chorego.
 
 
<br/>
 
 
 
==Wierzenia==
 
==Wierzenia==
Spożywanie potraw o ciemnych kolorach, częstowanie żebraków przed kościołem oraz dzielenie się chlebem ze zmarłymi na grobach - to niektóre zwyczaje związane ze świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym na Warmii.
+
Tego dnia przestrzegano zakazu wylewania wody, aby nie oblać przypadkiem ducha. Wierzono bowiem, że w noc poprzedzającą Zaduszki po świecie wędrują dusze zmarłych. Z myślą o nich zostawiano zapalone światło w izbie, a niekiedy też jedzenie. Wierzono, że dusze zmarłych przychodzą do domu, aby się ogrzać. Posypywano ławy stojące obok pieca piaskiem, by rankiem odczytać z pozostawionych śladów czy rzeczywiście przyszły w odwiedziny. Był to jeden z trzech dni w roku (obok nocy przed [[Wielkanoc|Wielkanocą]] oraz [[Wigilia|Wigilii]]) kiedy Warmiacy i Mazurzy mogli spotkać się z duszami zmarłych.
 
 
Jak poinformowała PAP Elżbieta Kaczmarek z Muzeum Warmii i Mazur, według wierzeń Warmiaków przez trzy dni w roku mogli się oni spotkać z duszami swoich zmarłych przodków. Były to: wigilia Bożego Narodzenia, noc przed niedzielą wielkanocną i Dzień Zaduszny. Wierzono, że dusze zmarłych przychodzą do domu, by się ogrzać. Posypywano ławy stojące obok pieca piaskiem, by rankiem odczytać z pozostawionych śladów czy rzeczywiście dusze przyszły w odwiedziny.
 
 
 
Warmiacy, przygotowując się do święta Wszystkich Świętych, starannie porządkowali i stroili groby bliskich. Mogiły ozdabiano przede wszystkim świerkowymi gałązkami i owocami leśnymi a krzyże koralikami nanizanymi na cienki drucik.
 
 
 
W tych dniach ze zmarłymi dzielono się chlebem. Istniał też zwyczaj częstowania przed kościołem czy cmentarzem żebraków zwanych dziadami. Warmińskie gospodynie darowywały im bułeczki wypieczone z gryczanej mąki. Wierzono bowiem, że żebrzący modląc się upraszają łaski dla zmarłych.
 
 
 
Tradycyjne potrawy jakie spożywano w dzień zaduszny na Warmii musiały być w kolorze ciemnym. Podawano wówczas czerninę, kaszankę, kaszę gryczaną oraz pieczywo gryczane. W tych dniach istniały też przesądy i zakazy związane z wędrówką dusz zmarłych.
 
 
 
Gospodynie nie mogły rozwieszać prania, bo według wierzeń dusze mogły się w nie zaplątać. Nie wolno było także wylewać wody za próg, by nie oblać wędrującej duszy.
 
 
 
Istniały wróżebne znaki zapowiadające, według wierzeń warmińskich, zbliżającą się śmierć. Były to głośne pohukiwania sowy w obejściu, odgłosy rycia kreta pod domem albo myszy, spadające ze ścian domu obrazy i lustra. Osoba, która czuła zbliżającą się śmierć, porządkowała swoje sprawy doczesne: przystępowała do spowiedzi, komunii, przyjmowała ostatnie namaszczenie, sporządzała testament, udzielała błogosławieństwa bliskim, a także udzielała instrukcji związanych ze swoim pochówkiem.
 
 
 
Ciało zmarłej osoby układano na podłodze wyściełanej słomą i przykrywano prześcieradłem. Rodzina przystępowała do zbijania trumny. Tradycyjnie na Warmii trumna była koloru niebieskiego oznaczającego czekające na zmarłego niebiosa. Była wyściełana wiórami powstającymi na skutek heblowania desek, zmarłemu przygotowywano także poduszkę wypchana wiórami i szyto mu koszulę. Rodzina, krewni i mieszkańcy wsi zbierali się na nocne czuwanie przy zmarłym. Zatrzymywano zegary i zasłaniano lustra.
 
 
 
Jeśli zmarły był gospodarzem, istniał zwyczaj powiadamianie zwierząt gospodarskich zwłaszcza zaś pszczół w ulach o tym, że odszedł gospodarz. Wynoszeniu trumny z domu towarzyszył zwyczaj opuszczaniu jej na progu i trzykrotnym weń uderzeniu.  ALI
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Symbole ==
 
== Symbole ==
...
+
*odwiedzanie grobów zmarłych
<br/>
+
*wypiekanie specjalnego chleba i dzielenie się nim  z żebrakami
 +
*modlitwa za zmarłych
 +
== Bbliografia ==
 +
Chłosta Jan, ''Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii'', Olsztyn 2009.<br/>
 +
Szyfer Anna, ''Zwyczaje, obrzędy i wierzenia Mazurów i Warmiaków'', Olsztyn 1968.<br/>
 +
''Warmiacy i Mazurzy. Życie codzienne ludności wiejskiej w I połowie XIX wieku'', red. Bogumił Kuźniewski, Olsztynek 2002.<br/>
  
== Znaczenie ==
 
...
 
<br/>
 
 
 
 
 
 
== Bibliografia ==
 
#Chłosta Jan, ''Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii'', Olsztyn 2009.
 
#Szyfer Anna, ''Zwyczaje, obrzędy i wierzenia Mazurów i Warmiaków'', Olsztyn 1968.
 
#''Warmiacy i Mazurzy. Życie codzienne ludności wiejskiej w I połowie XIX wieku'', red. Bogumił Kuźniewski, Olsztynek 2002.
 
{{Przypisy}}
 
<references>
 
 
<br/>
 
  
[[Kategoria: Kultura]][[Kategoria: Etnografia]][[Kategoria: Wierzenia i Obyczaje]]
+
[[Kategoria: Kultura]][[Kategoria:Kultura niematerialna]][[Kategoria: Wierzenia i obyczaje]]

Aktualna wersja na dzień 19:05, 17 mar 2015

Zaduszki

Dzień 1 listopada (Warmia), ostatnia niedziela listopada (Mazury)
Typ święta ludowe
Zwyczaje odwiedzanie grobów zmarłych
Inne nazwy Święto Zmarłych

Zaduszki – dzień modlitw za dusze zmarłych oraz odwiedzania grobów najbliższych.

Zwyczaje na Warmii i Mazurach

Zaduszki ewangeliccy Mazurzy obchodzili w ostatnią niedzielę listopada. Na katolickiej Warmii przypadały 1 listopada – w tym dniu Warmiacy modlili się za dusze przebywające w czyśćcu. Na Warmii spotykano się również ze zwyczajem wypiekania specjalnego chleba lub bułeczek, które następnie rozdawano żebrakom. Przygotowywano ich tyle, ilu było zmarłych w rodzinie. Wcześniejszy obyczaj nakazywał zanoszenie jedzenia na groby.

Starano się spożywać tego dnia potrawy o ciemnych kolorach: czerninę, kaszankę, pieczywo gryczane czy kaszę gryczaną.

Stosunkowo nową tradycją było palenie krzyża misyjnego. Jego zwęglone fragmenty służyły następnie jako środek zwalczający choroby, którym okładano bolące lub zranione miejsca na ciele chorego.

Wierzenia

Tego dnia przestrzegano zakazu wylewania wody, aby nie oblać przypadkiem ducha. Wierzono bowiem, że w noc poprzedzającą Zaduszki po świecie wędrują dusze zmarłych. Z myślą o nich zostawiano zapalone światło w izbie, a niekiedy też jedzenie. Wierzono, że dusze zmarłych przychodzą do domu, aby się ogrzać. Posypywano ławy stojące obok pieca piaskiem, by rankiem odczytać z pozostawionych śladów czy rzeczywiście przyszły w odwiedziny. Był to jeden z trzech dni w roku (obok nocy przed Wielkanocą oraz Wigilii) kiedy Warmiacy i Mazurzy mogli spotkać się z duszami zmarłych.

Symbole

  • odwiedzanie grobów zmarłych
  • wypiekanie specjalnego chleba i dzielenie się nim z żebrakami
  • modlitwa za zmarłych

Bbliografia

Chłosta Jan, Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii, Olsztyn 2009.
Szyfer Anna, Zwyczaje, obrzędy i wierzenia Mazurów i Warmiaków, Olsztyn 1968.
Warmiacy i Mazurzy. Życie codzienne ludności wiejskiej w I połowie XIX wieku, red. Bogumił Kuźniewski, Olsztynek 2002.