Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 18: Linia 18:
 
  |www                    = [http://elk.dlajezusa.pl/baptysci/ elk.dlajezusa.pl/baptysci]
 
  |www                    = [http://elk.dlajezusa.pl/baptysci/ elk.dlajezusa.pl/baptysci]
 
}}
 
}}
''' Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku ''' – zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczpospolitej Polskiej należący do [[Okręg mazurski Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczpospolitej Polskiej|okręgu mazurskiego]]. Mieści się przy ul. 3 Maja 8 w [[Ełk|Ełku]]. Pastorem zboru jest [[Grzegorz Gawrych]].  
+
''' Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku ''' – zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej należący do [[Okręg mazurski Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej|okręgu mazurskiego]]. Mieści się przy ul. 3 Maja 8 w [[Ełk|Ełku]]. Pastorem zboru jest [[Grzegorz Gawrych]].  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  
Linia 43: Linia 43:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Kościół]][[Kategoria: Kościół Chrześcijan Baptystów w Rzeczpospolitej Polskiej]][[Kategoria: Okręg mazurski Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP]][[Kategoria: Powiat ełcki]][[Kategoria: Gmina Ełk]]
+
[[Kategoria: Kościół]][[Kategoria: Kościół Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej]][[Kategoria: Okręg mazurski Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP]][[Kategoria: Powiat ełcki]][[Kategoria: Gmina Ełk]]

Wersja z 21:18, 21 maj 2014

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku

Kościół baptystyczny w Ełku, źródło: pl.wikipedia.org [14.04.2014]
Kościół baptystyczny w Ełku, źródło: pl.wikipedia.org [14.04.2014]
Siedziba Ełk
Adres ul. 3 Maja 8, 19-300 Ełk
Wyznanie protestanckie
Kościół Chrześcijan Baptystów
Okręg mazurski
elk.dlajezusa.pl/baptysci

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku – zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej należący do okręgu mazurskiego. Mieści się przy ul. 3 Maja 8 w Ełku. Pastorem zboru jest Grzegorz Gawrych.

Historia i działalność zboru

Początki ełckiego zboru wiążą się z postacią kaznodziei Gottlieba Kuczewskiego (1844–1922), potomka osiadłych na Mazurach baptystów wygnanych z Austrii. Po powrocie na Mazury (Kuczewski przebywał m.in. w Anglii, Turcji, Bułgarii i Ameryce) kaznodzieja działał najpierw w okolicach Ramonowa. Po przeniesieniu się do Ełku ok. 1885 r. zbudował wraz z rodziną żony salę na 100 osób mieszczącą się przy ówczesnej Falkstrasse 1 (dziś: ul. Chopina).

Z uwagi na zwiększającą się liczbę członków wspólnoty zakupiono parcelę przy dawniejszym pl. Luizy i w 1905 r. wzniesiono istniejący do dziś kościół. Przed wybuchem II wojny św. zbór liczył 450 członków. W 1945 r. nastąpiło niemal rozbicie wspólnoty, jednak zbór odrodził się: po wojnie do nielicznych autochtonów dołączyli baptyści-repatrianci. W 1958 r. wspólnota liczyła 58 wyznawców. Od lat 50. XX w. do roku 1971 baptyści ełccy dzielili świątynię z członkami Cerkwi prawosławnej oraz ewangelikami.

Prawdziwe ożywienie zboru nastąpiło dopiero w latach 90. XX w. za sprawą kaznodziei Marka Głodka. Pod jego przewodnictwem wykształciła się grupa młodych liderów przyciągających do zboru nowe twarze, w tym młodzież alternatywną. Obecnie wspólnota baptystyczna w Ełku liczy ok. 100 osób.

W dniach 10 – 11 września 2005 r. zbór obchodził 100-lecie istnienia. Uroczystości przeprowadzono z rozmachem, organizując m.in. występy chórów (w tym ełckiego chóru kościelnego), wykłady historyczne, spotkanie ze świadkami wiary oraz koncert grupy uwielbieniowej "Nowe Pokolenie". Na uroczyste nabożeństwo niedzielne zaproszeni zostali przedstawiciele miejscowych Kościołów i władz samorządowych.

Zbór prowadzi prężne działania ewangelizacyjne. Działa przy nim chór, szczep skautów, szkółka niedzielna, a grupa charytatywna podejmuje działania na rzecz uzależnionych, ubogich i potrzebujących. Zbór organizuje również półkolonie.

Zobacz też

baptysci.pl [14.04.2014]

Bibliografia

Olszewski Michał, Żytyniec Rafał, Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym, Ełk 2012.

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku [14.04.2014]