Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie

Zbór w Kętrzynie, źródło: Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie [14.04.2014]
Zbór w Kętrzynie, źródło: Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie [14.04.2014]
Siedziba Kętrzyn
Adres ul. Juliusza Słowackiego 11, 11-400 Kętrzyn
Wyznanie protestanckie
Kościół Chrześcijan Baptystów
Okręg mazurski
baptysci.ketrzyn.pl

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie – zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej należący do okręgu mazurskiego. Mieści się przy ul. Juliusza Słowackiego 11 w Kętrzynie. Pastorem jest Szymon Kołdys.

Historia zboru

Początki wspólnoty w Kętrzynie sięgają 1875 r. – wówczas w mieście odbyło się pierwsze zgromadzenie baptystów. Do 1888 r. placówka liczyła 60 członków, natomiast w 1898 r. – 129. W okresie międzywojennym zbór gromadził się w budynku starej synagogi. Posiadał wówczas chór, orkiestrę, prowadził pracę na okolicznych placówkach misyjnych, także wśród dzieci i młodzieży.

Po II wojnie światowej duża liczba członków wspólnoty baptystycznej w Kętrzynie wyemigrowała do Niemiec, jednak zbór nie uległ rozpadowi. 26 czerwca 1988 r. nastąpiło otwarcie nowego budynku, w którym do dziś odbywają się nabożeństwa. Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie jest jednym z 9 zborów i 2 placówek, które wchodzą w skład okręgu mazurskiego. Przedstawicielem okręgu jest pastor Andrzej Seweryn.

Działalność zboru

Zbór prowadzi działalność na rzecz uzależnionych, chorych, ubogich i potrzebujących. Organizuje wycieczki, kursy językowe, koncerty, pikniki i festyny rodzinne. Przy zborze funkcjonuje szkółka niedzielna oraz misja kościelna.

Zobacz też

baptysci.pl [14.04.2014]

Bibliografia

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Kętrzynie [14.04.2014]