Zbigniew Opalach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Życiorys)
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 46: Linia 46:
 
  |Odznaczenia10            =
 
  |Odznaczenia10            =
 
}}
 
}}
 +
''' Zbigniew Janusz Opalach '''  (ur. 11 lutego 1959 r. w Przasnyszu) – samorządowiec, burmistrz  [[Ruciane-Nida (gmina miejsko-wiejska)|miasta i gminy Ruciane-Nida]].
 +
<br/><br/>
  
''' Zbigniew Janusz Opalach '''  (ur. 11 lutego 1959 r. w Przasnyszu) — samorządowiec, burmistrz miasta i gminy [[Ruciane-Nida (gmina miejsko-wiejska)|Ruciane-Nida]].<br/>
+
== Życiorys ==
 +
Z zawodu jest prawnikiem i magistrem ochrony środowiska. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Białostockiego, ukończył również studia na [[Wydział Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie|Wydziale Ochrony Środowiska]] [[Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie]].  
  
== Życiorys ==
+
Pracował jako konserwator sprzętu wodnego w Ośrodku Wypoczynkowym "Kolejarz", następnie był pracownikiem Gospodarstwa Rybackiego w Rucianem-Nidzie. Przez kilka lat sprawował urząd kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rucianem-Nidzie. W 2010 r. został wybrany na stanowisko burmistrza  Rucianego-Nidy, pokonując [[Leszek Gryciuk|Leszka Gryciuka]] i uzyskując w II turze 53,46% głosów. W 2014 r. nie uzyskał reelekcji.
Z zawodu prawnik i magister ochrony środowiska, ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Białostockiego oraz na Wydziale Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pracował jako konserwator sprzętu wodnego w Ośrodku Wypoczynkowym „Kolejarz”, następnie był pracownikiem Gospodarstwa Rybackiego w Rucianem-Nidzie. Przez kilka lat sprawował urząd kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rucianem-Nidzie. W roku 2010 został wybrany na stanowisko burmistrza  Rucianego-Nidy pokonując [[Leszek Gryciuk|Leszka Gryciuka]] i uzyskując w II turze 53,46% głosów.
+
<br/>
+
  
 +
W październiku 2011 r. grupa przeciwników Zbigniewa Opalacha złożyła wniosek o jego odwołanie<ref>[http://ruciane-nida.wm.pl/85746,Chca-odwolania-burmistrza-Bedzie-referendum.html ruciane-nida.wm.pl, ''Chcą odwołania burmistrza. Będzie referendum''] [31.05.2014]</ref>. Inicjatorzy [[Referendum w Rucianem-Nidzie 2012|referendum]] zarzucali burmistrzowi niegospodarność i złą politykę kadrową. Podkreślali, że Ruciane zasługuje na lepszego gospodarza. Referendum okazało się nieważne, gdyż wzięła w nim udział zbyt mała liczba mieszkańców<ref>[http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,11241746,Burmistrz_Rucianego_Nidy_zostaje__Za_mala_frekwencja.html olsztyn.gazeta.pl, ''Burmistrz Rucianego-Nidy zostaje. Za mała frekwencja''] [31.05.2014]</ref>.
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
 
*Uniwersytet Białostocki, Wydział Prawa<br/>
 
*Uniwersytet Białostocki, Wydział Prawa<br/>
 
*Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Ochrony Środowiska<br/>
 
*Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Ochrony Środowiska<br/>
<br/>
 
 
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
*Ośrodek Wypoczynkowy „Kolejarz”<br/>
+
*Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"<br/>
 
*Gospodarstwo Rybackie w Rucianem-Nidzie<br/>
 
*Gospodarstwo Rybackie w Rucianem-Nidzie<br/>
 
*Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej<br/>
 
*Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej<br/>
 
*Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rucianem-Nidzie<br/>
 
*Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rucianem-Nidzie<br/>
<br/>
 
 
 
=== Działalność społeczna i samorządowa ===
 
=== Działalność społeczna i samorządowa ===
 
*burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida (2010–2014)<br/>
 
*burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida (2010–2014)<br/>
<br/>
 
 
== Ciekawostki==
 
W październiku 2011 r. grupa przeciwników Zbigniewa Opalacha złożyła wniosek o jego odwołanie.<ref>[http://ruciane-nida.wm.pl/85746,Chca-odwolania-burmistrza-Bedzie-referendum.html Chcą odwołania burmistrza. Będzie referendum] [31.05.2014]</ref> Inicjatorzy referendum zarzucali burmistrzowi niegospodarność i złą politykę kadrową. Podkreślali, że Ruciane zasługuje na lepszego gospodarza. Referendum okazało się nieważne, gdyż wzięła w nim udział zbyt mała liczba mieszkańców<ref>[http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,11241746,Burmistrz_Rucianego_Nidy_zostaje__Za_mala_frekwencja.html Burmistrz Rucianego-Nidy zostaje. Za mała frekwencja] [31.05.2014]</ref>
 
<br/>
 
 
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
<references/>
<br/>
 
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://www.ruciane-nida.pl/ Urząd Miasta i Gminy Ruciane-Nida] [31.05.2014]<br/>
 
[http://www.ruciane-nida.pl/ Urząd Miasta i Gminy Ruciane-Nida] [31.05.2014]<br/>
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
[http://kto.wm.pl/opis/1228,zbigniew-janusz-opalach.html kto.wm.pl] [31.05.2014]<br/>
 
[http://kto.wm.pl/opis/1228,zbigniew-janusz-opalach.html kto.wm.pl] [31.05.2014]<br/>
Linia 86: Linia 75:
  
  
[[Kategoria: Administracja i polityka|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: Administracja gminna|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: Powiat piski|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: Gmina Ruciane-Nida|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: Burmistrzowie|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: 1990–|Opalach, Zbigniew]]<br />
+
[[Kategoria: Administracja i polityka|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: Administracja gminna|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria:Samorządowcy]][[Kategoria: Burmistrzowie|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: Powiat piski|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: Ruciane-Nida (gmina miejsko-wiejska)|Opalach, Zbigniew]][[Kategoria: 1990-|Opalach, Zbigniew]]<br />

Aktualna wersja na dzień 09:58, 22 maj 2015

Zbigniew Opalach

Zbigniew Opalach, źródło:www.ruciane-nida.pl [31.05.2014]Zbigniew Opalach, źródło:www.ruciane-nida.pl [31.05.2014]
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1959 r., Przasnysz
Data i miejsce śmierci {{{Data i miejsce śmierci}}}
Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane-Nida
Okres urzędowania 2010–2014

Zbigniew Janusz Opalach (ur. 11 lutego 1959 r. w Przasnyszu) – samorządowiec, burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida.

Życiorys

Z zawodu jest prawnikiem i magistrem ochrony środowiska. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Białostockiego, ukończył również studia na Wydziale Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Pracował jako konserwator sprzętu wodnego w Ośrodku Wypoczynkowym "Kolejarz", następnie był pracownikiem Gospodarstwa Rybackiego w Rucianem-Nidzie. Przez kilka lat sprawował urząd kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rucianem-Nidzie. W 2010 r. został wybrany na stanowisko burmistrza Rucianego-Nidy, pokonując Leszka Gryciuka i uzyskując w II turze 53,46% głosów. W 2014 r. nie uzyskał reelekcji.

W październiku 2011 r. grupa przeciwników Zbigniewa Opalacha złożyła wniosek o jego odwołanie[1]. Inicjatorzy referendum zarzucali burmistrzowi niegospodarność i złą politykę kadrową. Podkreślali, że Ruciane zasługuje na lepszego gospodarza. Referendum okazało się nieważne, gdyż wzięła w nim udział zbyt mała liczba mieszkańców[2].

Szkoła i wykształcenie

  • Uniwersytet Białostocki, Wydział Prawa
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Ochrony Środowiska

Praca

  • Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"
  • Gospodarstwo Rybackie w Rucianem-Nidzie
  • Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rucianem-Nidzie

Działalność społeczna i samorządowa

  • burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida (2010–2014)

Przypisy


Zobacz też

Urząd Miasta i Gminy Ruciane-Nida [31.05.2014]

Bibliografia

kto.wm.pl [31.05.2014]