Zespół Tańca Ludowego "Czeremosz"

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół Tańca Ludowego "Czeremosz"

Logo zespołuŹródło: Zespół Tańca Ludowego „Czeremosz”. – Węgorzewo: „Czeremosz”, 2004.
Logo zespołu
Źródło: Zespół Tańca Ludowego „Czeremosz”. – Węgorzewo: „Czeremosz”, 2004.
Rok założenia 1994 r.
Założyciel Węgorzewskie Koło Związku Ukraińców w Polsce przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Siedziba ul. Bema 14 11-606 Węgorzewo
Profil działalności Stowarzyszenie
Kontakt tel. +48606391219 e-mail: czeremosz@wp.pl
KRS brak


Zespół Tańca Ludowego "Czeremosz" – Węgorzewski zespół pieśni i tańca, czerpiący z tradycji ukraińskiej oraz polskiej, aktywny artystycznie od 1994 r. Zespół Czeremosz odgrywa niebagatelną rolę w integracji społeczności polskiej i ukraińskiej, ponieważ występują w nim dzieci z rodzin obydwu narodowości. Również repertuar odzwierciedla dorobek kulturalny zarówno ukraiński jak i polski. Zespół w swoim repertuarze ma tańce różnych regionów Ukrainy: centralnej, Polesia, Wołynia, Podola i z ukraińskich Karpat oraz polskie narodowe i regionalne tańce, takie jak: Polonez, Krakowiak, Mazur, Kujawiak, Oberek, Suita Warmińsko - Mazurska. Tańce te charakteryzują się dużą dynamiką i bogatą choreografią. Różnorodne stroje barwnie podkreślają energię zawartą w tańcach ukraińskich jak i polskich. Zespół reprezentuje wysoki poziom i technikę, co niejednokrotnie zostało ocenione przez choreografów z różnych regionów Polski i Europy. Dowodem uznania są liczne nagrody i trofea, jakie zespół stale zdobywa.

Historia

Zespół powstał we wrześniu 1994 r. przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, z inicjatywy miejscowego Koła Związku Ukraińców w Polsce. Obecnie działa przy Węgorzewskim Centrum Kultury i Promocji. Zespół w świetny sposób integruje miejscową społeczność polską oraz ukraińską – występują w nim bowiem tancerze obydwu narodowości. Zespół, znany i ceniony z racji wysokiego poziomu oraz świetnej techniki, częstokroć występował w kraju, jak również za granicą, m.in. na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Czechach oraz we Francji. Od 1996 r. zespół jest gospodarzem dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie. Wraz z rosnącą popularnością zespołu wzbogacił się jego program artystyczny zespołu – obecnie występ trwa już 1,5 godz.

Nagrody i wyróżnienia
  • 1999 – nagroda w Międzynarodowym Festiwalu „Świat dla Młodych” w Budapeszcie (Węgry)
  • 2000 – nagroda w Międzynarodowym Festiwalu „Święto Górola” w Jabłonkowie (Czechy)
  • 2000 – Grand Prix i I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Olsztynie


Cele

  • kultywowanie ukraińskiej kultury ludowej miejscowej społeczności
  • poszukiwanie i dążenie do utrwalenia tożsamości narodowej
  • rozwijanie poczucia własnej kultury
  • potrzeba prezentacji własnej kultury

Zarząd

Kierownik zespołu i choreograf – Volodymyr Deneka.
Koncermistrz– Ihor Hula.
Akompaniament - Włodzimierz Gnap
Akompaniament - Stefan Kozak

Formy działalności

Przy zespole działają dwie grupy przygotowawcze, w których występują dzieci w wieku od 6 do 12 lat, starsza z nich uczestniczy w pokazach tanecznych razem ze składem głównym zespołu.
Tańce w wykonaniu zespołu charakteryzują się dynamiką i imponującą choreografią, całość wspomagają starannie opracowane kostiumy.

Źródła

1. [1]
2. Zespół Tańca Ludowego „Czeremosz”. – Węgorzewo: „Czeremosz”, 2004.
3. http://www.czeremosz.eu