Łańsk

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Łańsk

Pałacyk Myśliwski w Łańsku.Źródło: Kompleks Recepcyjno-Wypoczynkowy Łańsk.
Pałacyk Myśliwski w Łańsku.
Źródło: Kompleks Recepcyjno-Wypoczynkowy Łańsk.
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Stawiguda
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Łańsk
Łańsk
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łańsk
Łańsk
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Łańsk – osada położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda, na terenie Pojezierza Olsztyńskiego.

Ośrodek w Łańsku

Łańsk to jeden z najciekawszych ośrodków na Warmii, który znajduje się w zarządzie Centrum Obsługi Administracji Rządowej.

Położony jest na ogromnym terenie o powierzchni 88,09 ha. Usytuowany bezpośrednio nad pięknym i krystalicznie czystym Jeziorem Łańskim, największym na Warmii, przez które przepływa, równie nietknięta cywilizacją, rzeka Łyna. Niezwykle kameralny i malowniczo położony kompleks znajduje się na terenie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz w strefie Natura 2000. Daje to gwarancje spędzenia czasu w ciszy, spokoju oraz bliskiego obcowania z dziką naturą. Obiekt ma doskonałe położenie. Blisko dużych aglomeracji miejskich, w odległości 25 km od Olsztyna, 185 km od Gdańska, 210 km od Warszawy z łatwym dojazdem drogą ekspresowa S7 Warszawa-Gdańsk oraz drogą krajową nr 51.

Ośrodek w Łańsku ma bogatą przed i powojenną historię. Leśniczówka stała w miejscu dzisiejszego budynku Puszcza już przed pierwszą wojną światową. Polował tu feldmarszałek Paul von Hindenburg. Później przed drugą wojną światową miejsce to z upodobaniem myśliwego odwiedzał Hermann Goering nazista i dowódca Luftwaffe.

Do niedawna Łańsk był tajnym i ekskluzywnym rządowym ośrodkiem wypoczynkowym. Na starych mapach z lat pięćdziesiątych – siedemdziesiątych XX wieku nie doszukamy się Łańska. Od lat 50′ był to teren Urzędu Rady Ministrów, niedostępny dla nikogo poza najwyższymi urzędnikami państwa, ich gości, wojska oraz obsługi. Od roku 1952 ośrodek w Łańsku często gościł Bolesława Bieruta, który zdecydował o rozbudowie obiektu. Przez kolejne lata Łańsk odwiedzało wielu ówczesnych polityków: Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Edward Gierek.

Teren całkowicie zalesiony obfitował w zwierzynę więc często organizowano tu przyjęcia, polowania na dziki, jelenie, a czasem i wilki. Dostęp do ściśle strzeżonego ośrodka miały tylko osoby z kręgów partyjnych i rządowych. Teren zajmował tysiące hektarów, był ogrodzony i ściśle strzeżony, miejsce to miało kryptonim W-1.

W kompleksie wypoczynkowym gościli przywódcy dawnego bloku wschodniego, prezydenci i koronowane głowy z Zachodu, m.in. sekretarze KC PZPR Nikita Chruszczow i Leonid Breżniew, Fidel Castro z Kuby, Czou-En-La z Chin, szachinszach Iranu Mohammad Reza Pahlawi, Erich Honecker, prezydent Jugosławii Josip Broz Tito oraz król Belgów Baldwin I Koburg.

Kompleks Recepcyjno-Wypoczynkowy Łańsk znajduje się w zarządzie Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR), które jest instytucją gospodarki budżetowej powołaną przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w celu zapewnienia realizacji zadań publicznych przez KPRM.

Galeria

Źródło: Kompleks Recepcyjno-Wypoczynkowy Łańsk.

Bibliografia

  1. https://lansk.pl/