Święto Trzech Króli

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Święto Trzech Króli

Trzej Królowie. Źródło: pl.wikipedia.orgTrzej Królowie. Źródło: pl.wikipedia.org
Dzień 6 stycznia
Typ święta chrześcijańskie
Symbole kreda, kadzidło
Inne nazwy Objawienie Pańskie, Epifania

Święto Trzech Króli – święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Najstarsze obok Wielkanocy święto chrześcijańskie.

Zwyczaje na Warmii i Mazurach

Na Warmii kult rozwinął się w XVIII stuleciu. W warmińskich kościołach parafialnych 6 stycznia święcono kredę i kadzidło. W tym dniu gospodarz przechodził przez pokoje w dymiącym kadzidłem na szufelce, a na drzwiach wypisywał pierwsze litery imion Trzech Króli. Miało to ochronić dom przed chorobami i nieszczęściami. Następnie kierował się do obory, gdzie na drzwiach również kreślił kredą litery. Jeżeli w zagrodzie znajdowało się chore bydło, to poświęconą kredę wrzucało się wówczas do karmy. Sporadycznie pojawiał się także zwyczaj skrapiania wodą święconą całego domu czy też czynienie kredą dokoła zagrody dużej kreski.

Święto Trzech Króli kończyło okres dwunastek. W kościelnej szopce dostawiano postaci trzech Mędrców. Trzej Królowie zaczęli odwiedzać zagrody, śpiewając kolędy i zbierając datki. W niektórych częściach Warmii rolę Mędrców odgrywała kobieta zbierająca dary.

Symbole

  • kreda
  • kadzidło

Bibliografia

Chłosta Jan, Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii, Olsztyn 2009.