Żaba trawna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Żaba trawna

Rana temporaria`
Linnaeus, 1758
Rana temporaria Linnaeus, 1758
Żaba trawna. Fot. H. Krisp. Źródło: Commons Wikimedia
Żaba trawna. Fot. H. Krisp. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina żabowate
Rodzaj Rana

Żaba trawna – gatunek płaza z rodziny żabowatych. Należy do tzw. żab brunatnych.

Charakterystyka

Żabę trawną charakteryzuje szeroki pysk, ciało wydłużone i dość krępe oraz ubarwienie brunatne, zmienne, łatwo przystosowujące się do otoczenia. W okresie godowym podgardle samca przybiera odcień niebieski.

Długość ciała wynosi do 10 cm. Cechą charakterystyczną jest obecność ciemnej plamy skroniowej. Żaba trawna jest gatunkiem raczej lądowym (słabo rozwinięte błony pływne), bardzo odpornym na chłód.

Długie i silne nogi umożliwiają żabie trawnej sprawne skakanie. Jest aktywna wieczorem i w nocy (z wyjątkiem okresu godowego).

Żywi się głównie dżdżownicami, owadami, ślimakami i pająkami. Znane są również zachowania kanibalistyczne (stare osobniki pożerają młodsze).

Żabę trawną obserwować można od końca lutego do listopada. Zimuje w dużych skupiskach (nawet po kilka tysięcy osobników) w rowach, stawach, jeziorach, a także w zbiornikach płynących.

Żaba trawna jest charakterystycznym płazem Warmii i Mazur, często spotykanym w krajobrazie rolniczym oraz leśnym. Duża liczba niewielkich zbiorników wodnych sprzyja rozrodowi tego gatunku.

Bibliografia

Główczyński Krzysztof, Wittbrodt Krzysztof, Płazy i gady Welskiego Parku Krajobrazowego, Kwidzyn 2011, s. 15.