Żaba wodna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żaba wodna

Rana esculenta`
Linnaeus, 1758
Rana esculenta Linnaeus, 1758
Żaba wodna. Fot. Grand-Duc. Źródło: Commons Wikimedia
Żaba wodna. Fot. Grand-Duc. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina żabowate
Rodzaj Pelophylax

Żaba wodna – jeden z trzech przedstawicieli grupy żab zielonych występujących w Polsce. Jest mieszańcem dwóch z nich – żaby śmieszki i żaby jeziorkowej. Aby efektywnie się rozmnażać, potrzebuje choć jednego z gatunków macierzystych.

Charakterystyka

Żaba wodna posiada charakterystycznie wydłużone ciało o długości do 13 cm. Zabarwienie skóry – w odcieniach zieleni – determinowane jest przez warunki środowiskowe. Wzdłuż grzbietu przebiega jasna pręga. Żaba wodna jest łudząco podobna do żaby jeziorkowej. Te dwa gatunki można jednak odróżnić, ponieważ u żaby jeziorkowej występują żółte barwy w okolicach pachwin. Takiej cechy natomiast nie posiada żaba wodna.

Żywi się głównie owadami, w mniejszym stopniu dżdżownicami, pająkami, ślimakami, a także kijankami własnego gatunku i niewielkimi ssakami.Prowadzi dzienny tryb życia.

Jest gatunkiem ściśle związanym ze środowiskiem wodnym, w którym odbywa gody. Najczęściej spotkać ją można nad brzegami płytkich zbiorników (stawów, zatok jeziornych, rozlewisk, rowów melioracyjnych czy starorzeczy), stąd też m.in. jej obecność w rezerwacie przyrody Bagno Nadrowskie w powiecie olsztyńskim. Rezerwat ten jest bowiem rezerwatem bezleśnym, a jego najważniejszą część stanowi rozległe torfowisko przejściowe poprzecinane mniejszymi i większymi oczkami otwartej wody.

Na terenie Warmii i Mazur spotkać można ją ponadto w wielu innych stojących (naturalnych i sztucznych) zbiornikach wodnych obfitujących w roślinność wodną. W czasie deszczu, zwłaszcza po wybudzeniu się ze sny zimowego, odbywa wędrówki lądowe. Młode osobniki poszukują często nowego zbiornika.

W sen zimowy żaba zapada w październiku (zagrzebuje się w mule wód płynących), a wybudza się w kwietniu. Często żyje w koloniach z żabą jeziorkową.

Żaba wodna jest w Polsce objęta ochroną gatunkową ścisłą, wymaga ochrony czynnej. Wymieniona jest w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN w kategorii LC (Least Concern).

Bibliografia

Główczyński Krzysztof, Wittbrodt Krzysztof, Płazy i gady Welskiego Parku Krajobrazowego, Kwidzyn 2011, s. 10.
przyroda.mazury.pl [13.08.2014]
pl.wikipedia.org [13.08.2014]
cites.zoo.waw.pl [13.08.2014]

przygodyprzyrody.pl/zaba-wodna [26.10.2020]