Agata Sendrowska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agata Sendrowska

Data i miejsce urodzenia 9 września 1911 r.
Unieszewo
Data i miejsce śmierci nieznana
nieznane

Agata Sendrowska (ur. 9 września 1911 r. w Unieszewie, data i miejsce śmierci nieznane) – wychowawczyni przedszkoli polskich.

Życiorys

Urodziła się i wychowała w rodzinie kultywującej polskie tradycje. W czasie II wojny światowej przebywała w Berlinie, zaś po jej zakończeniu w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec.

Szkoła i wykształcenie

Uczyła się w niemieckiej szkole ludowej w Unieszewie, a następnie półtora roku w Zakładzie Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu.

Praca

Od 1931 r. pracowała w przedszkolu, które zorganizowała w Purdzie Wielkiej (zob. Polskie przedszkola na Warmii w Prusach Wschodnich (1927–1939)), a następnie od 1939 r. w przedszkolu w Olsztynie założonym przez Otylię Teszner-Grothową.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Prowadziła aktywną działalność społeczną, m.in. współpracowała z Towarzystwem Młodzieży, opiekowała się biblioteką, świetlicą, prowadziła naukę robótek ręcznych dla dziewcząt. Była działaczką organizacji harcerskich (od 1935 r.), udzielając się w nich jako drużynowa i instruktorka. Na obozach harcerskich powierzano jej funkcje oboźnej (Unieszewo) lub komendantki (Wilkowiczki). Przed II wojną światową kierowała Hufcem Wschodniopruskim, oddziałem Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Współpracowała z Tadeuszem Pezałą, nauczycielem szkoły w Purdzie.

Ciekawostki

Była jednym z uczestników uroczystości w rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Spale, które odbyły się dla uczczenia 25. rocznicy powstania harcerstwa w Polsce.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Warszawa 1989, s. 134.

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla (od połowy XV w. do 1945 roku), Warszawa 1963, s. 261.

Zobacz też

purda.pl [05.12.2013]