Alstom Power Sp. z o.o.

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alstom Power sp. z o.o.
Alstom.jpg
Przedmiot działalności: Energetyka, transport, sieci przemysłowe
Adres: ul. Stoczniowa 2, 82-300 Elbląg
E-mail: alstom@alstom.com
Telefon: 55 239 19 11
Strona internetowa: alstom.com

Alstom Power sp. z o.o. – przedsiębiorstwo z oddziałem w Elblągu, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie energetyki, transportu i sieci przesyłowych. Firma zajęła trzecie miejsce w rankingu największych firm Warmii i Mazur w 2012 r. przygotowanym przez "Gazetę Olsztyńską" i "Dziennik Elbląski". W rankingu dotyczącym zatrudnienia firma uplasowała się na pierwszym miejscu. Historia firmy sięga 1837 r., ale przedsiębiorstwo pod nazwą Alstom Power sp. z o.o. zostało zarejestrowane w 2000 r.

Historia

Obecne elbląskie zakłady Alstom działają w miejscu i z wykorzystaniem infrastruktury oraz tradycji przemysłowej sięgającej pierwszej połowy XIX w. Sama firma stała się właścicielem tej spuścizny w wyniku procesu przekształceń własnościowych, który rozpoczął się w początkach lat dziewięćdziesiątych XX w. Tradycja zakładu, który jest wizytówką Elbląga, sięga roku 1837, gdy to syn holenderskiego emigranta Karola Jakoba Schichau, Ferdynand Gottlob Schichau założył warsztat zajmujący się remontem maszyn parowych oraz produkcją przemysłową dla rolnictwa. W roku 1854 Schichau zbudował w Elblągu stocznię, która przez następne lata rozrosła się do potężnych rozmiarów, a same zakłady zaczęły produkować statki pełnomorskie, okręty wojenne, maszyny parowe, lokomotywy i samochody. Kilka lat przed śmiercią Schichau otworzył filię swojej stoczni w Gdańsku i tu dał początek przemysłowi okrętowemu. Jego firma przetrwała, kierowana przez potomków, do końca II wojny światowej, jako gigantyczny wręcz i znany w tej części Europy zakład.

W 1945 r. Armia Czerwona zdemontowała wszystko co tylko się dało z potężnych zakładów. Rosjanie maszyny, urządzenia, narzędzia, każdą śrubkę wywieźli do swojego kraju, pozostawiając w Elblągu jedynie gołe mury.

W tych warunkach, polskimi rękoma, na mocy decyzji władzy centralnej z 15 września 1948 r., powołano Zakłady Mechaniczne im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu, które cztery lata później przyjęły nazwę Zamech. Historia tego zakładu, zbudowanego od podstaw przez polskich inżynierów, którzy opracowali też konstrukcje produkowanych tu turbin niezbędnych polskiej energetyce (pierwsze turbiny wyprodukowano w 1950 r.) oraz elementów dla przemysłu stoczniowego (m.in. śrub okrętowych), to nie tylko dzieje przemysłu, ale też zrywów antykomunistycznych, podobnych tym, które znamy z historii stoczni w Gdańsku i Szczecinie.

W okresie przełomu lat dziewięćdziesiątych Zamech stanął przed koniecznością restrukturyzacji, dokapitalizowania, zdobycia nowych rynków zbytu oraz pozyskania nowych technologii. Na partnera w tych działaniach wybrano koncern energetyczny Asea Brown Boweri – BCC z Zurichu. Spółkę ze Szwajcarami zawarto w kwietniu 1990 r. W wyniku tych działań powstały Elbląskie Zakłady Mechaniczne Elzam. Nowe przedsiębiorstwo wzbogaciło się przede wszystkim technologicznie. W maju 2000 r. na bazie tej spółki powstał nowy podmiot gospodarczy o nazwie Alstom Power sp. z o.o., będący częścią koncernu kontrolowanego przez Francuzów. Pozostałą część Zamechu kupił szwajcarski MAAG Gears, a część pod nazwą ABB Marine Service w 2008 r. sprzedano firmie Scana z Norwegii. Norwegowie przenieśli jednak produkcję do swojego kraju. Dzisiaj Alstom nie jest firmą polską, ale bardzo nowoczesną.

Informacje ogólne

Alstom to globalna firma specjalizująca się w energetyce, transporcie oraz sieciach przesyłowych. W Polsce funkcjonuje jako lokalna organizacja, która wspiera rozwój polskiej gospodarki. Firma stale zwiększa liczbę pracowników, która obecnie wynosi ponad 3 200 osób w całej Polsce, w tym, według danych za 2012 r., w Elblągu 2215 osób.

Alstom kreuje innowacyjne oraz przyjazne środowisku technologie i produkty. Firma zawdzięcza to nowoczesnemu zapleczu projektowo-wytwórczemu, wiedzy eksperckiej, wieloletniemu międzynarodowemu doświadczeniu, a przede wszystkim wysokiej klasy specjalistom, których zatrudnia.

Alstom Powers sp. z o.o. uczestniczy między innymi w projektach modernizacji infrastruktury, budowie największych w Polsce bloków energetycznych, czy dostarczając szybkie i komfortowe pociągi Pendolino dla polskich kolei. Polskie fabryki Alstom to również produkcja taboru szynowego, przeznaczonego na eksport.

Alstom jest społecznie odpowiedzialnym partnerem na polskim rynku, otwartym na potrzeby swoich interesariuszy, inwestującym w rozwój i szkolenie swoich pracowników, dbającym o środowisko, promującym etyczne postawy oraz wspierającym lokalne społeczności.

Od czasu połączenia spółka działa pod firmą ALSTOM Power Sp. z o.o. W trakcie obecności w Polsce Alstom zapoczątkował gwałtowny rozwój technologii i inwestycji oraz objął pozycję lidera na polskim rynku.

Struktura organizacji

Prezesem firmy w Polsce jest Lesław Kuzaj. W skład zarządu wchodzi także trzech wiceprezesów oraz dwudziestu ośmiu prokurentów. Nad pracami Zarządu czuwa Rada Nadzorcza złożona z czterech osób.

Dane kontaktowe

Alstom Power sp. z o.o.
ul. Stoczniowa 2
82-300 Elbląg
Tel. 55 239 27 82
Fax 22 654 55 90
E-mail: alstom@alstom.com

Bibliografia

m.wm.pl [29.06.2014]
alstom.com [08.08.2014]