Andrzej Wedecke

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Wedecke
Andrzej Wedecke, Wedeke, Wedike

Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1632 r.
Węgorzewo
Data i miejsce śmierci 21 lipca 1693 r.
Giżycko
Stanowisko kaznodzieja polsko-ewangelicki, tłumacz

Andrzej Wedecke (ur. 28 lutego 1632 r. w Węgorzewie, zm. 21 lipca 1693 r. w Giżycku) – polski kaznodzieja ewangelicki i tłumacz.

Życiorys

Wywodził się z polskiej rodziny. Jego ojciec Joachmim pracował w Węgorzewie jako notariusz, natomiast matka, Dorota z domu Grajewska, była córką burmistrza Giżycka. Uczęszczał do szkoły miejskiej w Giżycku, a w 1646 roku rozpoczął naukę w gimnazjum królewieckim na Knipawie. W 1650 roku podjął studia na uniwersytecie w Królewcu. Studiował teologię, prawo, a przez jakiś czas również medycynę.

Andrzej Wedecke poślubił córkę pastora Katarzynę Mayer. Małżeństwo doczekało się jedenaściorga dzieci, w tym sześciu synów – wszyscy zostali pastorami.

Działalność

W latach 1650–1655 Wedecke był rektorem szkoły w Szczytnie. Następnie działał jako kaznodzieja polsko-ewangelicki. Ostatecznie uzyskał probostwo w parafii ewangelickiej w Giżycku (1657–1693). W czasie najazdu tatarskiego na Prusy w roku 1656 roku Wedecke schronił się w Królewcu. Pracował wówczas jako kaznodzieja polowy przy generale Waldecku.

Wedecke zajmował się przekładami z języka polskiego i niemieckiego, głównie pieśni religijnych. Jego tłumaczenia doczekały się druku w zbiorze Pieśni nabożnych. Dokonał ponadto przekładu 20 psalmów Jana Kochanowskiego. Wedecke opublikował w Królewcu również swoje kazania i okolicznościowe przemówienia pisane po niemiecku.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku, t. II, Olsztyn 1988.