Anna Kiwitt-Samulowska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Kiwitt-Samulowska

Data i miejsce urodzenia 1907 r.
Unieszewo
Data i miejsce śmierci 1982 r.
Ostróda

Anna Kiwitt-Samulowska (ur. 30 maja 1907 r. w Unieszewie, zm. 23 października 1982 r. w Ostródzie) – przedszkolanka polskich ochronek w byłych Prusach Wschodnich, wychowawczyni przedszkola w Chaberkowie, Worytach i Gietrzwałdzie.

Życiorys

Kiwitt-Samulowska urodziła się w 1907 r. w Unieszewie jako córka Jana i Franciszki Kiwittów. Jej ojciec był członkiem Związku Polaków w Niemczech. W Gietrzwałdzie wyszła za mąż za Augustyna Samulowskiego.

Szkoła i wykształcenie

Edukację rozpoczęła w niemieckiej szkole ludowej w Unieszewie. Uczestniczyła w kursie kroju i szycia w Olsztynie. Od października 1923 do kwietnia 1925 r. kształciła się w Zakładzie Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu. W 1930 r. odbyła w Warszawie kurs pedagogiczny.

Praca

Praktykę pedagogiczną odbyła w prywatnym przedszkolu u Marii Foks w Sztumie. W 1927 r. zdobywała doświadczenie zawodowe na praktyce w Poznaniu. W 1928 r. objęła kierownictwo polskiego przedszkola w Chaberkowie. W latach 1931–1933 pracowała w polskim przedszkolu w Worytach. W 1933 r. prowadziła ochronkę w Gietrzwałdzie.

Po wojnie pracowała w szkolnictwie. W 1947 r. zorganizowała przedszkole w Gryźlinach. Od 1950 do 1958 r. pracowała w Inspektoracie Szkolnym w Ostródzie. Następnie do 1962 r. prowadziła przedszkole w Gutkowie.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Brała udział w pracach organizacyjnych Katolickiej Szkoły Polskiej w Chaberkowie. Współpracowała z Związkiem Polaków w Niemczech i Towarzystwem Młodzieży Polskiej. Do 1939 r. prowadziła w Gietrzwałdzie działalność społeczną.

Nagrody i odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Złota Honorowa Odznaka "Zasłużony dla Warmii i Mazur"

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.