Anna Romańska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Romańska

Data i miejsce urodzenia 18 I 1911 r.
Biskupiec Reszelski
Data i miejsce śmierci nieznana
nieznane

Anna Romańska (ur. 18 I 1911 r. w Biskupcu Reszelskim, zm. dane nieznane) – wychowawczyni w przedszkolach.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Absolwentka niemieckiej szkoły ludowej oraz Zakładu Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu. Ukończyła kurs pedagogiczny zorganizowany przez Państwowe Seminarium Ochroniarskie w Warszawie oraz odbyła praktykę pedagogiczną.

Praca

W latach 1931-1933 pracowała jako wychowawczyni polskiego przedszkola w Skajbotach w powiecie olsztyńskim (zob. Polskie przedszkola na Warmii w Prusach Wschodnich (1927–1939)) oraz w biurze Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego na Warmii. Po wojnie pracowała w oświacie w Olsztynie i Biskupcu. W latach 60. wyjechała do RFN.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Prowadziła aktywną działalność społeczno-kulturową. Współpracowała z Towarzystwem Młodzieży i Związkiem Polaków w Niemczech (od 1933 r.). Śpiewała w Chórze im. Feliksa Nowowiejskiego i występowała w amatorskim zespole teatralnym, prowadziła bibliotekę ludową. Za swoją działalność została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1957 r.).

Ciekawostki

Została oskarżona przez władze niemieckie za rzekomo niemoralne prowadzenie i pozbawiona prawa wykonywania zawodu (1933 r.). W czasie okupacji, oskarżona o pomoc udzielaną polskim jeńcom wojennym, została aresztowana, a następnie osadzona w więzieniu i obozie koncentracyjnym Ravensbrück (1940 r., 9 miesięcy).

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989, s. 127.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla (od połowy XV w. do 1945 roku), Warszawa 1963, s. 243.

Zobacz też

gazeta.barczewo.pl [data dostępu 29 XII 2013]