Bernard Żbik

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Bernard Żbik

Data i miejsce urodzenia 4 marca 1874 r.
Krzywonoga
Data i miejsce śmierci 25 maja 1940 r.
Stutthof
Przyczyna śmierci zmarł podczas pobytu w obozie koncentracyjnym
Zawód folklorysta, poeta, działacz warmiński

Bernard Żbik (ur. 4 marca 1874 r. w Krzywonodze, zm. 25 maja 1940 r. w Stutthofie) – folklorysta, poeta, działacz warmiński.

Życiorys

Ojciec Bernarda Żbika pochodził z Purdy i był z zawodu krawcem.

W 1920 roku Bernard Żbik był nieustannie szykanowany przez władze niemieckie. Ostatecznie opuścił rodzinne strony i zamieszkał w Starogardzie Gdańskim. Po wybuchu II wojny światowej został natychmiast aresztowany. Zginął w obozie koncentracyjnym w Stutthofie w wieku 66 lat.

Szkoła i wykształcenie

Bernard Żbik ukończył niemiecką szkołę ludową, następnie rozpoczął praktyki przysposabiające do rzemiosła krawieckiego. Ostatecznie wyjechał na jakiś czas do Westfalii.

Praca

W Niemczech pracował w kopalni. W roku 1905 doszło w niej do wypadku. Po tym wydarzeniu Bernard Żbik wrócił do Purdy.

Działalność społeczna i kulturalna

Uczestniczył w działaniach ruchu polskiego poprzedzających plebiscyt 1920 roku. W tym okresie zaczął publikować własne wiersze i opowiadania, głównie na łamach "Gazety Olsztyńskiej". Drukiem ukazał się między innymi wiersz Warmiński hymn narodowy. Po 1920 roku Żbik drukował swoje wiersze na łamach "Życia Młodzieży" oraz w miesięczniku "Ziemia Wschodnio-Pruska.

Aktywnie uczestniczył w działalności Zrzeszenia Rodaków z Warmii, Mazur i Ziemi Malborskiej. Był także członkiem Związku Obrony Kresów Zachodnich.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Warszawa 1983.