Bitwa nad jeziorami mazurskimi

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bitwa nad jeziorami mazurskimi - starcie zbrojne pomiędzy 8 Armią niemiecką a 1 Armią rosyjską (dowodzoną przez gen. Pawła Rennenkampfa), która wycofywała się po przegranej bitwie pod Tannenbergiem.

Przebieg

Operacja zwana bitwą nad jeziorami mazurskimi miała miejsce między 8 a 15 września 1914 r. Pościg za wojskami rosyjskimi rozpoczął się 8 września od zdobycia przez Niemców Orzysza. 9 września siły niemieckie przełamały obronę niemiecką w rejonie Kruklanek. Działania 8 Armii z 9 na 10 września zmusiły Rosjan do odwrotu, co pozwoliło Niemcom na rozpoczęcie w ramach pościgu manewru okrążającego wojska rosyjskie. 10 września Niemcy zajęli Ełk. Z 13 na 14 września cofający się Rosjanie przekroczyli Niemen. Dzień 15 września to definitywne wycofanie się Rosjan z terytorium Prus Wschodnich i zaprzestanie przez Niemców pościgu.

Konsekwencje

W wyniku bitwy nad jeziorami mazurskimi Rosjanie ponieśli znaczne straty (ok. 60 tys. zabitych i 40 tys. wziętych do niewoli), ale uniknęli okrążenia i całkowitego rozbicia. Było to ostatnie starcie (trzecie po bitwie pod Gąbinem i bitwie pod Tannenbergiem) w ramach tzw. operacji wschodniopruskiej, którą Rosjanie przegrali. Odpowiedzialnością za niepowodzenia Rosjan w tej operacji obarcza się gen. Jakowa Żylińskiego, dowódcę rosyjskiego Frontu Północno-Zachodniego, choć ten próbował całą odpowiedzialność zrzucić na gen. Pawła Rennenkampfa.

Bibliografia

Wielkie wojny w Prusach. Działania militarne między Wisłą a Niemnem na przestrzeni wieków, pod red. W. Gieszczyńskiego, N. Kasparka, Dąbrówno 2010.
Wojny w Prusach, pod red. W. Gieszczyńskiego, N. Kasparka, J. Maronia, Olsztyn 2004.