Cmentarz mennonicki w Rozgarcie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Cmentarz mennonicki w Rozgarcie

typ obiektu: cmentarz mennonicki
datacja: XIX w.
powiat: elbląski
gmina: Gronowo Elbląskie
miejscowość: Rozgart

Cmentarz mennonicki w Rozgarcie – znajduje się przy kościele w Rozgarcie.

Cmentarz mennonicki w Rozgarcie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Cmentarz mennonicki w Rozgarcie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Po zachodniej stronie kościoła w Rozgarcie znajduje się cmentarz ewangelicko-mennonicki.

Opis

Cmentarz mennonicki został założony na prostokątnej parceli, obsadzony zielenią obwiednią i krzyżującymi się 3 alejkami lipowymi. Na teren cmentarza prowadzi zrekonstruowana brama cmentarna, na której umieszczono pamiątkową tablicę, z napisami w języku polskim i niemieckim: „Pamięci tu spoczywających Rozgart 1891-1945”, ufundowaną przez odwiedzających wieś mennonitów. Ogólny widok cmentarza to teren silnie zdewastowany z zachowanymi pojedynczymi nagrobkami w formie steli, pni drzew, marblitowych i betonowych tumb, m.in. z nazwiskami Fröse, stela Cathariny Wiehler i Anny Harms. Cmentarz, wraz z sąsiadującym obok dawnym zborem, jest czytelną ilustracją kultury mennonickiej, tak bardzo żywej na Żuławach Wiślanych w czasie od XVI wieku do zakończenia II wojny światowej.

Ciekawostki

Obecny kościół w Rozgarcie to faktycznie dawny zbór mennonicki. W jego murach mają miejsce spotkania ekumeniczne katolików i mennonitów.

Bibliografia

Kizik Edmund, Mennonici w Gdańsku, Elblągu i na Żuławach Wiślanych w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku. Studium z dziejów małej społeczności wyznaniowej, Gdańsk 1994.