Czachówki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Czachówki

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Biskupiec
Sołectwo Czachówki
Liczba ludności (2012) 313
Strefa numeracyjna (+48) 56
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Czachówki
Czachówki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czachówki
Czachówki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Czachówki (w 1789 r. Schakowken, Czackoken, niem. Schackenhof) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. Wieś liczy 313 mieszkańców. Obecnie (2013 r.) sołtysem wsi jest Eugeniusz Skolmowski[1].

Położenie

Nieopodal wsi znajduje się Jezioro Piotrowickie, Jezioro Księże i Jezioro Trupel.

Dzieje miejscowości

W XV w. Czachówkami zarządzało komandorstwo bordnickie. Nazwa miejscowości pochodzi od formy dzierżawczej "Czachowo" (nazwy innej miejscowości), a dalsze pochodzenie nawiązuje do imienia "Czach". Nieznana jest dokładna data lokacji wsi. W XVIII w. majątek Czachówki obejmował miejscowość Buczek. W 1814 r. ród Ruchardt przejął Czachówki od Johanna Reinholda. W 1846 r. dobrami zarządzał Eduard August Adolf Ruchardt, a w 1865 r. władała nimi Agnes Grabe z domu Hirschfeld primo voto Ruchardt. Pod koniec XIX w. właścicielem majątku był Georg Ruchardt z Moskwy. W drugiej połowie XIX w. Czachówki należały do parafii Szwarcenowo i obejmowały 1660 mórg z 9 domami mieszkalnymi. Na terenie miejscowości żyło 48. katolików i 68 ewangelików. W latach 30. XX w. w folwarku zajmowano się uprawą warzyw, kwiatów, hodowlą bydła, trzody chlewnej, królików i drobiu. W 1946 r. majątek przejął Skarb Państwa (Wojewódzki Urząd Ziemski Pomorski z siedzibą w Bydgoszczy). W drugiej połowie XX w. w dawnych założeniach pałacowych utworzono Szkołę Rolniczą. Obecnie jest to wieś sołecka, należąca do parafii pw. Trójcy Świętej w Krotoszynach.

Gospodarka

W Czachówkach działa Gospodarstwo Rolne "Czachpol".

Edukacja

We wsi działają:

Ludzie związani z miejscowością

W dziejach miejscowości ważną rolę odegrała rodzina Ruchardt.

Zabytki

  • dwór zbudowany prawdopodobnie w poł. XIX w.
  • park z II poł. XIX w.
  • cmentarz rodziny Ruchardt
  • grób nieznanego żołnierza

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. I, Warszawa 1880, 960 ss.
Strona Gminy Biskupiec [12.09.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [01.07.2014]

Przypisy