Czernidłak pstry

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Czernidłak pstry

Coprinus picaceus
(Bull.) Gray
Owocnik czernidłaka pstrego.Źródło: Wikipedia
Owocnik czernidłaka pstrego.
Źródło: Wikipedia
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd pieczarkowce
Rodzina pieczarkowate
Rodzaj czernidłak
Gatunek czernidłak pstry
Synonimy

Czernidłak pstry (Coprinus picaceus (Bull.) Gray) – gatunek grzyba wielkoowocnikowego z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae), rzędu pieczarkowców (Agaricalesales).

Owocnik

Czernidłak pstry tworzy owocniki złożone z kapelusza i trzonu. Kapelusz jest średnicy 5-6 cm, dzwonkowaty, ciemnopopielatobrunatny. Jego powierzchnia pokryta jest drobnymi prążkami z resztkami osłony częściowej w postaci białych płatów. Kapelusz po dojrzeniu ulega rozłożeniu i rozpływa się od brzegu ku środkowi. Blaszki na spodniej stronie kapelusza początkowo są białawe, później czerniejące, gęsto ustawione, wolne, po dojrzeniu rozpływające się. Trzon białawy, wysoki, wysmukły, wielkości 8-15x1-1,5cm, wewnątrz pusty, ku górze zwężający się, na powierzchni delikatnie oprószony. Miąższ biały, w kapeluszu bardzo cienki, kruchy. Smak łagodny, zapach delikatny.

Rozmieszczenie i ekologia

Czernidłak pstry tworzy owocniki jednoroczne, występuje pojedynczo lub gromadnie, w lasach liściastych, przeważnie bukowych. Jest grzybem saprotroficznym. Jego owocniki wyrastają od lata do jesieni.
W Polsce czernidłak pstry jest gatunkiem rzadkim. Kilka jego stanowisk znajduje się w północnej i zachodniej części kraju. Na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ma status V – narażony na wyginięcie.

Na Warmii i Mazurach stanowisko czernidłaka pstrego odnotowano w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.

Wartość użytkowa

Jest to grzyb niejadalny.

Zobacz też

grzyby.pl [20.05.2014]
indexfungorum.org [20.05.2014]

Bibliografia

Gumińska Barbara, Wojewoda Wiesław, Grzyby i ich oznaczanie, Warszawa 1985.
Lubowiecki J., Grzyby wielkoowocnikowe Arboretum Kudypy. Praca magisterska, Katedra Mykologii UWM w Olsztynie, 2004.
Wojewoda Władysław, Ławrynowicz Maria, Red list of the macrofungi in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski., red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 55-70.