Czyprki (gmina Górowo Iławeckie)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czyprki

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Górowo Iławeckie
Liczba ludności (2010) 146
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Czyprki
Czyprki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czyprki
Czyprki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Czyprki (niem. Zipperken) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1946–1961 wieś wchodziła w skład powiatu górowskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 146 mieszkańców. Jest to najmniejsze sołectwo w gminie (1,6 km kw.). Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Małgorzata Antonik.

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, na obszarze Wzniesień Górowskich, na północny zachód od Bartoszyc i na północny wschód od Górowa Iławeckiego.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w połowie XVI wieku w ramach kolonizacji wschodnich terenów Prus Książęcych. Jej nazwa pochodzi od zasadźcy i pierwszego sołtysa, Mikołaja Czyperka, który przybył tu z Polski.

W późniejszym czasie wieś została wchłonięta przez majątek szlachecki. W 1857 roku było tu 48 mieszkańców; pod koniec XIX wieku majątek obejmował obszar 157 ha. Do 1945 roku Czyprki należały do parafii ewangelickiej w Wiewiórkach.

Po II wojnie światowej we wsi uruchomiono na bazie dawnego majątku Państwowe Gospodarstwo Rolne Czyprki, które wchodziło w skład sołectwa Gałajny. Według spisu powszechnego z 1983 roku Czyprki liczyły 66 mieszkańców i składały się z sześciu budynków mieszkalnych stojących w zwartej zabudowie. Znajdowały się tu w tym czasie punkt biblioteczny i kuźnia. Wieś miała elektryczne oświetlenie ulic.

Zabytki

Przypisy

Zobacz też

Czyprki (gmina Mirki)
Czyprki (gmina Prostki)

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Górowo Iławeckie, Górowo Iławeckie 2008, gorowoil-ug.bip-wm.pl [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
verwaltungsgeschichte.de [05.03.2014]