Daniel Vogel

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daniel Vogel

Data i miejsce urodzenia 12 marca 1745 r.
Nidzica
Data i miejsce śmierci 19 października 1829 r.
Wrocław
Zawód nauczyciel, tłumacz, wydawca

Daniel Vogel (ur. 12 marca 1745 r. w Nidzicy, zm. 19 października 1829 r. we Wrocławiu) – nauczyciel języka polskiego, tłumacz, wydawca, bibliofil, autor podręczników i słowników do nauki języka polskiego.

Życiorys

Daniel Vogel kształcił się w szkole miejskiej w Nidzicy pod kierunkiem redaktora Jana Wilhelma Alexiusa, polskiego pisarza i tłumacza. Następnie studiował teologię i filozofię na uniwersytecie w Królewcu.

Działalność

W maju 1767 roku rozpoczął pracę nauczyciela języka polskiego i łaciny w męskim Gimnazjum Realnym Marii Magdaleny we Wrocławiu. W tym samym czasie w szkole żeńskiej prowadził zajęcia z historii, religii, geografii, przyrody i arytmetyki.

Vogel napisał kilka podręczników do nauki języka polskiego (jest autorem m.in. Polskiej książki do czytania, to jest zbioru nauk i zabawek filologicznych, na pożytek i snadniejsze pojęcie polskiego języka dla młodzi...), których używano w gdańskich, królewieckich i wrocławskich szkołach. Sporo uwagi poświęcił również pracom edytorskim. Swój znaczący zbiór książek przekazał w 1824 roku bibliotece kościoła pw. św. Marii Magdaleny.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku, t. II, Olsztyn 1988.