Dragolice

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Dragolice

Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Łukta
Liczba ludności (2010) 75
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 14-105
Tablice rejestracyjne NOS
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Dragolice
Dragolice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dragolice
Dragolice
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Dragolice (niem.Draglitz,od 1938 r. Vorwerk Draglitz ) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 75 mieszkańców[1].

Położenie

Miejscowość położona jest na Mazurach Zachodnich, na styku pojezierzy: Olsztyńskiego i Ostródzko–Iławskiego. Na północny zachód od wsi znajduje się Jezioro Dragolickie.

Dzieje miejscowości

Miejscowość została założona w 1349 roku. Zasiedlili ją osadnicy pruscy. Występowała wówczas jako Oppin (potok). Do około 1540 roku pojawiała się również nazwa Dornelycz i Tragelitz, a następnie Draglitz. Po 1466 roku zaczęli pojawiać się pierwsi polscy osadnicy. W 1539 roku Dragolice stanowiły własność Anthoniusa Borcka. Wieś znajdowała się w posiadaniu rodziny Borcków jeszcze w 1600 roku. W 1578 roku w czasie wizytacji kościoła w Łukcie spisano nazwiska mieszkańców Dragolic. Miejscowość zamieszkiwał wówczas sołtys Bartusch, nieznany z imienia pszczelarz, karczmarz, szewc, 2 ogrodnicy, pastuch oraz chłopi: Natzel, Jacubie, Stentzel, Bendict, Melcher, Schauer, Baltzer, jeszcze jeden Natzel i niejaki Rattay .

Turystyka

Przez miejscowość przebiega zielony szlak rowerowy: Łukta – Dragolice – FlorczakiNowaczyznaSwojkiŻabi RógGubityKozia GóraGucinKolonia Mostkowo – Łukta, o łącznej długości 27.9 km.

Bibliografia

Dąbrowski Jan, Siedem wieków Łukty : 600-lecie kościoła, 50-lecie parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, Olsztyn 2007.
Ostróda. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1976.
Bank Danych Lokalnych GUS [29.08.2013]

Przypisy

  1. łącznie z Kojdami, Lusajnami