Drozdowo (gmina Kowale Oleckie)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drozdowo

Dwór w Drozdowie. Źródło: www.egoturystyka.pl [16.06.2014]
Dwór w Drozdowie.
Źródło: www.egoturystyka.pl [16.06.2014]
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Kowale Oleckie
Liczba ludności (2010) 303 (łącznie Drozdowo i Drozdówko)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Drozdowo
Drozdowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Drozdowo
Drozdowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Drozdowo (niem. Gut Drosdowen, od 1938 r. Drosten) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999–2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko-gołdapskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 303 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Drozdowo i Drozdówko. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Krystyna Łęgowska[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno–wschodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na Mazurach Garbatych (Wzgórza Szeskie), we wschodniej części Pojezierza Zachodniosuwalskiego, 18 km na północ od Olecka i 6 km na wschód od Kowali Oleckich; przebiega przez nią droga wojewódzka nr 652.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów Prus Książęcych. W 1562 roku książę Albrecht Hohenzollern nadał Jerzemu von Diebesowi 150 łanów na prawie lennym, zwalniając go również na 20 lat od podatków. Część owego nadania (66 łanów) stanowiła wieś Plewki, zaś na pozostałych łanach powstała wieś szlachecka Drozdowo oraz majątek ziemski w Białej Oleckiej. Drozdowo należało do parafii ewangelickiej w Mieruniszkach.

Szkoła we wsi powstała w 1780 roku, ale w późniejszym czasie została zlikwidowana. W XVIII wieku majątek w Drozdowie należał do polskich rodzin szlacheckich: Ciesielskich i Więckowskich. W XIX wieku majątek należał do rodziny Steinbergów. W połowie tegoż stulecia wieś i dwór liczyły łącznie 133. mieszkańców, a pod koniec wieku majątek obejmował 644 ha i należał do największych na terenie powiatu oleckiego. Po II wojnie światowej majątek w Drozdowie był jednym z pierwszych w powiecie, które udało się uruchomić; następnie na jego bazie utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie jest to wieś sołecka, należąca do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich (znajduje się tu kaplica filialna pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy).

Liczba mieszkańców w poszczególnych latach:

  • 1857 r. - 133 osoby
  • 1988 r. - 273 osoby

Zabytki

  • zespół dworski z początku XX wieku: murowany dwór, pozostałości parku dworskiego, dwie murowane obory, drewniana stodoła, murowane: spichlerz i magazyn; obecnie własność prywatna
  • cmentarz ewangelicki z XIX wieku; własność komunalna

Bibliografia

Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Na nowo podali do druku Grzegorz Jasiński, Andrzej Rzempołuch, Robert Traba, Olsztyn 1991.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Wojewódzka Ewidencja Zabytków [12.11.2013]
Gminna Ewidencja Zabytków [12.11.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]
Vervaltugsgeschichte [12.11.2013]

Przypisy