Eliasz Bartoszewicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eliasz Bartoszewicz

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Eliasz Bartoszewicz
Data i miejsce urodzenia 1936 r., Wilno
Data śmierci 17 maja 2013 r.
Dyscyplina boks
Największy sukces trzykrotny medalista mistrzostw Polski

Eliasz Bartoszewicz (ur. w 1936 r. w Wilnie, zm. 17 maja 2013 r. w Szczytnie) – najlepszy i najbardziej znany pięściarz Warmii i Mazur, trzykrotny medalista mistrzostw Polski, reprezentant kraju.

Przebieg kariery sportowej

Z boksem zetknął się jako 14-latek w 1951 r. Był wychowankiem i wieloletnim zawodnikiem Budowlanych Olsztyn. Szczyt jego kariery przypadł na lata 50., które były złotym okresem polskiego pięściarstwa. Mimo ogromnej konkurencji stawał na podium najbardziej prestiżowych turniejów. Był podporą Budowlanych i przyczynił się do awansu olsztynian do II ligi. Miał duży talent, a przy tym serce do walki.

Trzykrotnie stawał na podium mistrzostw kraju. Pierwszy medal (srebrny) mistrzostw Polski zdobył w 1957 r. Rok później wywalczył brązowy medal, a w 1959 r. zdobył ponownie srebrny medal. Podczas jubileuszowych, 30. mistrzostw Polski w pięknym stylu awansował do finału, gdzie jego rywalem był Tadeusz Walasek. Sędziowie przyznali punktowe zwycięstwo utytułowanemu przeciwnikowi, ale werdykt wzbudził wiele kontrowersji.

Osiągnięcia sportowe

Największe sukcesy w mistrzostwach Polski:

  • srebrny medal – 1957 r.
  • brązowy medal – 1958 r.
  • srebrny medal – 1959 r.

Bibliografia

  • Muzeum Sportu im. Mariana Tadeusza Rapackiego w Olsztynie.