Eugeniusz Parys

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugeniusz Parys

Eugeniusz ParysŹródło: www.olsztyn24.com
Eugeniusz Parys
Źródło: www.olsztyn24.com
Imię i nazwisko Eugeniusz Parys
Data i miejsce urodzenia 6 września 1929, Brok (mazowieckie)
Data śmierci 14 czerwca 2002, Olsztyn
Dyscyplina działacz sportowy

Eugeniusz Parys (ur. 6 września 1929 r. w Broku, woj. mazowieckie, zm. 14 czerwca 2002 r. w Olsztynie) – jeden z najbardziej znanych chirurgów w Olsztynie, a zarazem jeden z pionierów medycyny sportowej na Warmii i Mazurach.

Praca

Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Przez 24 lata pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgii Szpitala MSW w Olsztynie. Był długoletnim konsultantem i współpracownikiem oddziału wojewódzkiego PZU. W pracy zawodowej był perfekcjonistą, ale umiał wygospodarować czas na inne zainteresowania, głównie łowiectwo i sport.

Działalność sportowa

W 1984 roku został członkiem Zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej i sprawował opiekę medyczną nad młodzieżowymi reprezentacjami regionu. Bardzo ściśle współpracował z piłkarskimi sekcjami Olsztyna: Warmią, Gwardią i Stomilem, pomagając wrócić do formy kontuzjowanym zawodnikom.

Swą działalność sportową traktował niczym misję. Zgłaszali się do niego również piłkarze z klubów całego województwa.

Odznaczenia i wyróżnienia

Wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką "Zasłużony dla Warmii i Mazur", wieloma odznaczeniami resortowymi, także sportowymi.

Bibliografia

olsztyn24.com [18.12.2014]
bibliografia_uw.pl [18.12.2014]
gazeta.wyborcza.pl [18.12.2014]