Ferdynand Schulz (pilot)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand Schulz

Ferdynand SchulzŹródło: www.marienburg.pl
Ferdynand Schulz
Źródło: www.marienburg.pl
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1892 roku
Piszewo
Data i miejsce śmierci 16 marca 1929 roku
Sztum
Zawód lotnik, instruktor, nauczyciel

Ferdynand Schulz (ur. 18 grudnia 1892 r. w Piszewie, zm. tragicznie 16 marca 1929 r. w Sztumie) – lotnik, szybownik, instruktor szybownictwa, konstruktor szybowców, nauczyciel.

Życiorys

Urodzony na Warmii w powiecie reszelskim syn nauczyciela Ferdynanda Schulza i Rosi Schulz z domu Scharnick. Był pierwszym z dwanaściorga dzieci.

W czasie I wojny światowej dosłużył się stopnia podporucznika lotnictwa. 3 stycznia 1918 roku wystartował wraz z 484 innymi lotnikami do swego pierwszego lotu na front. Podczas lotu został ostrzelany i lądował awaryjnie na polu. Jeszcze 97 razy udało mu się wyjść cało z opresji. Po zakończeniu wojny pasja do lotnictwa pozostała.

W 1929 roku Schulz razem z Bruno Kaiserem uczestniczył w uroczystościach odsłonięcia pomnika lotników w Sztumie. W czasie próby zrzucenia wieńca z wysokości 50 m jego samolot Marienburg runął na ziemię. Ferdynand Schulz zginął na miejscu. 16 czerwca 2006 roku w rocznicę tragicznej śmierci Schulza została odsłonięta tablica pamiątkowa, którą umieszczono w Malborku na ścianie dawnego domu lotnika.

Szkoła i wykształcenie

Był absolwentem gimnazjum w Braniewie, Królewskiego Zakładu Przygotowawczego w Reszlu i seminarium nauczycielskiego w Toruniu. Uczęszczał do Szkoły Lotniczej w Grossenhain w Saksonii.

Praca

Po 1918 roku Schulz pracował jako nauczyciel w Tucholi i Nowym Targu na Powiślu. W 1925 rozpoczął pracę instruktora w szkole szybowcowej w Rossitten. W dniu 1 stycznia 1927 roku otrzymał posadę nauczyciela w szkole podstawowej Malbork-Piaski.

Przebieg kariery sportowej

Jeszcze przed zakończeniem wojny Ferdynand Schulz zafascynował się sportem szybowcowym. Po 1918 rozpoczął budowanie swych pierwszych szybowców: FS 1 i FS 2. Do roku 1924 wybudował według własnych projektów 10 różnych szybowców.

Od 10 do 25 października 1921 roku miał uczestniczyć jako nowicjusz w II Zawodach w Röhn. Jego maszyna nie została dopuszczona do zawodów, ale Schulz wykonał poza zawodami osiem lotów ze zbocza w Pelz. W jednym z nich pokonał 365 metrową trasę w 46 sekund. Za śmiały lot przyznano mu wówczas nagrodę pocieszenia w wysokości 1000 marek.

11 maja 1924 roku podczas II Wybrzeżowych Zawodów Szybowcowych w Rossitten nad Mierzeją Kurońską Schulz na szybowcu FS 3 leciał 8 godzin i 42 minuty. Był to światowy rekord, który sprawił, że Schulz z dnia na dzień stał się sławny. Dwa lata później razem z pasażerem pokonał wysokość 60 km. W tym czasie odkryto i doceniono warunki dla lotnictwa w Malborku. 20 maja 1925 roku przy wsparciu Ferdinanda Schulza utworzono Zachodniopruski Związek Lotniczy z siedzibą w tym mieście. Natomiast Schulz rozpoczął pracę instruktora w szkole szybowcowej w Rossitten.

Po upływie kilku lat Schulz zaczął specjalizować się w lataniu precyzyjnym na samolotach silnikowych. W 1927 roku otrzymał posadę nauczyciela w szkole podstawowej Malbork-Piaski. Zamieszkał w Malborku w zajeździe Kurfürsten i zaczął osobiście nadzorować rozbudowę lotniska szybowcowego w dzielnicy Wielbark, nie rezygnując z udziału w zawodach. W roku 1928 udało mu się wykonać przelot nad mostem nad Nogatem. Był to pierwszy lot w historii szybownictwa, który odbył się nad miastem. Przebywał łącznie w powietrzu 4 godz. i 1 min. 18 listopada 1928 roku mieszkańcy Malborka na skraju lotniska szybowcowego Malbork-Wielbark ustawili kamień pamiątkowy poświęcony Schulzowi.

2 maja 1927 roku Schulz wziął udział w IV Zawodach Szybowcowych w Rossitten. Wystartował na szybowcu Westpreußen zbudowanym w Malborku w 1926 roku. Pierwszego dnia pobił kolejny rekord. Leciał 14 godz. i 7 min.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Chłosta Jan, Więksi i najwięksi: twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich, Olsztyn 1999.
[1] [19.06.2014]
Ikar z Prus Wschodnich i Malborka [19.06.2014]