Figura Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Figura Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie – figura przydrożna datowana na 1791 r.

Figura Salvatora Mundi w Pajtunskim Młynie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Słup z figurą Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Figura Salvatora Mundi znajdująca się w dawnej zagrodzie młyńskiej w Pajtuńskim Młynie, gmina Purda.

Opis

W zagrodzie młyńskiej w Pajtuńskim Młynie znajduje się wyjątkowa, piaskowcowa figura przydrożna, która do niedawna pozbawiona atrybutów głowy i rąk, wzbudzała wątpliwości co do przedstawianej postaci. Przez wiele lat figura była błędnie traktowana jako św. Jan Nepomucen, względnie inna postać święta. Zagadkę wyjaśniono w 2005 r. Okazało się, że w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się głowa figury z Pajtuńskiego Młyna. W latach 2005-2007 figura została poddana rekonstrukcji, w ramach projektu „Ratujemy warmińskie kapliczki”. Ostatecznie okazało się, że figura przedstawia Chrystusa Sędziego. Po renowacji umieszczono ją w pierwotnym miejscu, czyli na wysokim słupie z różowego granitu o wysokości 4 m. W dolnej partii jego cokołu zachowała się wykuta inskrypcja: „Ano 1791 Anton Pehtz Josof Gerik Gearbeit” – tłum. z niem.: "Roku 1791 Anton Pehtz i Józef Gerik wykonali" – (dosłownie: wyrobili).

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Lewandowska Izabela, Tajemnicza figura z Pajtuńskiego Młyna, „Siedlisko. Dziedzictwo kulturowe i tożsamość społeczności na Ziemiach Zachodnich i Połnocnych”, 2008, nr 5.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [20.12.2013]