Filip Krementz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Filip Krementz

Filip KrementzŹródło: Commons Wikimedia
Filip Krementz
Źródło: Commons Wikimedia
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1819 r.
Koblencja
Data i miejsce śmierci 6 maja 1899 r.
Kolonia

Filip Krementz (Philipp Krementz) (ur. 1 grudnia 1819 r. w Koblencji, zm. 6 maja 1899 r. w Kolonii) – niemiecki biskup rzymskokatolicki, diecezjalny warmiński w latach 1868-1885, arcybiskup metropolita Kolonii w latach 1885-1899, kardynał prezbiter od 1893 r.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Filip Krementz kształcił się na Uniwersytecie w Bon. W 1842 r. w Trewirze przyjął święcenia kapłańskie.

Działalność

Po otrzymaniu święceń kapłańskich, w 1847 r., objął kanonię kapituły katedralnej w Trewirze. Następnie został proboszczem w Koblencji. Po 20 latach wybrano go na biskupa diecezji warmińskiej. Do jego nominacji przyczyniło się wsparcie królowej Augusty, które uzyskał po śmierci Józefa Ambrożego Geritza. Papież zatwierdził go na biskupa warmińskiego 20 grudnia 1867 r., a sakrę biskupią przyjął Krementz 3 maja 1868 r.

W 1885 r. Krementz został mianowany na arcybiskupa Kolonii, a następnie na kardynała, otrzymując bazylikę św. Chryzogona w Rzymie.

Krementz był lojalnym urzędnikiem – biskupem Kościoła katolickiego. Mimo początkowego sprzeciwu wobec dogmatu nieomylności papieża, stosował się do wprowadzonego prawa kościelnego. Nałożył nawet kary na duchownych w Braniewie, którzy nie podporządkowali się dogmatowi.
W okresie zarządu diecezją warmińską, Krementz musiał się zmierzyć z akcją Kulturkampf. Bronił wówczas praw Kościoła katolickiego na Warmii. Jako duszpasterz przyczynił się do rozwoju kultu liturgicznego i katechizacji na Warmii. Na jego rządy przypadają objawienia Maryi w Gietrzwałdzie (1877 r.), do których nie przywiązywał większej wagi. W 1869 r. biskup założył urzędowy miesięcznik diecezjalny, a w 1872 r. dziennik katolicki. Krementz wydał też nowy rytuał warmiński. Dzięki jego staraniom Towarzystwo św. Wojciecha zostało połączone z identycznym towarzystwem (Bonifatiusverein), działającym w zachodnich Niemczech. Od 1870 funkcjonowała nowa nazwa - Bonifatius-Adalbertusverein.
Krementz był ceniony za wiedzę z zakresu teologii. Znany był także z umacniania wpływów niemieckich na Warmii. Do jego dokonań w tym zakresie należy zaliczyć usunięcie z ksiąg liturgicznych patronału polskiego i wprowadzenia na jego miejsce niemieckiego.
W trakcie pełnienia swoich obowiązków konsekrował szereg kościołów, m.in. w Pasymiu, Lesinach Wielkich, Dźwierzutach, Kiwitach, Wielbarku, Cerkiewniku, Lubominie, Frączkach. Erygował też parafie w Olecku i Frączkach.

Bibliografia

Obłąk Jan, Andrzej Kopiczko, Historia diecezji i archidiecezji warmińskiej, Olsztyn 2012, 261 ss.
Poczet biskupów warmińskich, pod red. Stanisława Achremczyka, Olsztyn 2008, 510 ss.
pl.wikipedia.org [28.12.2013]